O Bankalardaki 900 Bin Kişinin Kişisel Verilerine Ulaşıldı!

Rusya’da yayılan bazı bankaların kişisel verilerinin dışarı sızdırıldığı haberi büyük yankı yarattı.

Büyük Rus Bankaların Müşterilerinin Bilgileri Sızdı

Rus bankalarından Alfa Bank, OTP Bank ve Home Credit Bank’tan yaklaşık olarak 900 bin kişinin kişisel verilerine ulaşıldığı belirtildi. Bir yayın organı tarafından yapılan habere göre Alfa Bank, Home Credit Bank ve OTP Bank müşterisi olan 900 bin civarında kişinin telefon numarası, iş adresi ve pasaport bilgileri gibi kişisel bilgilerine erişim sağlandı. 900 bin kişinin kişisel verilerine ulaşıldığı iddia edilen haberde bu kişilerin 800 bininin OTP Bank müşterisi olduğu da belirtildi.

İşten Çıkartılan Banka Çalışanı Bilgileri Sızdırmış

Habere göre bahsi geçen bankaların müşterilerinin kişisel verilerine ulaşıldığını Device Lock şirketi oldu. Şirketin verdiği bilgilere göre bir Alfa Bank çalışanı işten çıkartılmasının ardından kişisel bilgilerin dışarı sızmasını sağladı. Konuyla ilgili yorum yapan bir diğer şirket de Telecom Dailly oldu. Telecom Dailly Genel Müdürü Denis Kuskov’a göre kişisel verilerin korunmasını sağlayan kanunlar yeterince etkili olmadığı için hala bu gibi olaylar yaşanabiliyor. Denis Kuskov, kanunların yeterli olmamasından dolayı bu gibi durumların ortaya çıkabildiğini söyledi.

Sahte Bilgilerle Online Kredi Sağlanıyor

Basında yer alan bu haberle ilgili konuşan Investtorgbank danışmanlarından Sergey Bongres de pek çok bankanın pasaport kopyası ve kişisel veriler ile online kredi sağladığının altını çizerek uyardı. Art niyetli kişiler tarafından bankalara sızdırılmış olan kişisel bilgilerin bu gibi yollarla nakit para temininde kullanılabileceğini, bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kapalı