O İşlemi Yapan Memurlara Yüksek Emekli Maaşı!

Memurların yüksek tutarda emekli maaşı alabilmeleri için hizmet birleştirmelerini vaktinde yapmaları gerekiyor.

1 Ekim 2008 Tarihine Dikkat!

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olma statülerinin farklı olmasından ve bu statüler için geçerli kanunların değişmiş olmasından dolayı sigortalı çalışanların hizmet birleştirme işlemi yapması gerekiyordu. 1 Ekim 2008 tarihinde ilk defa olmak üzere bu tarihten sonra sigortalı olan kişilerin sigortalılık durumlarının tamamı adına 5510 sayılı kanun uygulamaya başlandı. Hal böyle olunca bu kişilerin de ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmadı.

Memurlar Hizmet Birleştirmesini İhmal Etmemeli

Ancak memur statüsünde çalışan kişilerin hizmet birleştirmesi işlemi yapmak için çabuk davranmaları gerekiyor. Emeklilik zamanını bekleyen memurların düşük emekli maaşı almamak için bu işlemi yaptırmayı ihmal etmemeleri belirtiliyor. Memurluk görevlerine başlarken ya da memuriyetleri esnasında 4A veya 4B statüsünde olan sigortalılık sürelerinin birleştirilmesine “hizmet birleştirmesi” adı veriliyor. Hizmet birleştirmesi işlemi memurun çalıştığı kamu kurumları tarafından yapılıyor. İlgili kamu kurumu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu süreleri kapsayan bilgileri elde ederek birleştirme işlemini yapabiliyor. Ancak tam da bu noktada dikkat edilmesi gereken bir püf noktası bulunuyor. Çoğu kişiler hizmet birleştirmesi işleminin emekliliğe yakın tarihlerde yaptırıyorlar.

Birleştirme Erken Yapılırsa Avantaj Sağlıyor

Memurların hizmet birleştirmesi işlemi ne kadar erken tarihte yapılırsa o kadar avantaj sağlıyor. Emekli olunacak tarihte yapılan hizmet birleştirmesinden sonra daha önceki statüsünde kademesi yükseltilmiş olsa dahi bu imkandan yararlanamıyorlar. Başka bir deyişle ilk işe girme tarihi 1 Ekim 2008 veya daha önce olan memurlar diğer konumlarda geçen çalışma sürelerini ne kadar erken birleştirirlerse o kadar iyi olmasının nedeni bu sürelerin emeklilikte esas alınması olarak bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Kapalı