a

Ödeme Sektörü 10 Yılda Gelirlerini Yüzde 70 Artıracak

Ödeme Sektörü 10 Yılda Gelirlerini Yüzde 70 Artıracak
0

BEĞENDİM

Boston Consulting Group (BCG) ve SWIFT ortaklığında gerçekleştirilen ödeme sektörü gelirleri odağındaki araştırma doğrultusunda, 2027 senesine kadar 1 trilyon dolar civarı bir artış yakalanması ve 2.4 trilyon dolar düzeyinin yakalanması öngörülüyor. 

Araştırma kapsamında, finans hizmetleri ekosistemindeki en iyi alanın ödeme sektörü olduğu belirtilirken, dünya genelinde en hızlı büyüme potansiyeline sahip sektörler içinde ödeme hizmetlerini ortaya çıkaran araştırma, söz konusu ivmenin artış göstereceğini öne sürüyor. 

Araştırma neticsinde 2010 ila 2017 seneleri arasında yüzde 6.8 senelik birleşik büyüme verisine ulaşan 1.27 trilyon dolar düzeyinde gelir sağlayan ödeme sektörünün, önümüzdeki 10 senelik zaman dilimi içerisinde de aynı yükselişi devam ettireceği sonucuna ulaşıldı. 

BCG ve SWIFT ortaklığında yayımlanan rapor doğrultusunda, senelik yüzde 6.6 birleşik büyüme oranı yakalaması beklenen ödeme sektörünün gelirlerinin küresel nominal gayrisafi yurt içi hasıla seviyelerini de geride bırakıp 2027 senesinde 2.42 trilyon dolar düzeyini göreceği öngörülüyor. 

Ödeme Gelirlerinin Yüzde 70’den Fazlası Gelişmekte Olan Ülkelerden

Gelecek 10 senelik zaman dilimi içerisinde rekor düzeyde küresel gelirin öngörüldüğü ödeme sektörünü mercek altına alan araştırma sonucunda iddialı ifadeler kullanıldı. Rapor kapsamında 2010 ila 2017 seneleri arasında büyük bir ivme yakalayan sektöre dahil olacak önümüzdeki 10 senelik sürecin içerisindeki gelirlerinin yüzde 70’lik dilimden fazlasının gelişmekte olan ekonomilerden geleceği tahmininde bulunuldu. 

Rapor doğrultusunda, söz konusu güçlü büyümenin pozitif makroekonomik etkilerinin olacağı aktarılırken, teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında, gün geçtikçe artış gösteren dijital ve nakitsiz ödeme mekanizmalarının gerek perakende gerekse toptan satışlarda büyük fırsat sunacağı dile getiriliyor. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.