Ödeme Yapıldı! Denizbank Emirates NBD’ye Devredildi!

Denizbank’ın, Birleşik Arap Emirlikleri bankası Emirates NBD’ye devri tamamlandı.

Denizbank 4. Kez Satıldı

Denizbank’ın bir süredir gündemde olan satış işlemi tamamlandı. Denizbank, BAE yani Birleşik Arap Emirlikleri bankası Emirates NBD’ye satıldı. Arap banka tarafından Denizbank’ın satışı için ödenen paranın transfer edilmesi yaklaşık 2.5 saat sürdü. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş konu hakkında açıklama yaptı. Hakan Ateş, satışın Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir işareti olduğunu, ancak dördüncü kez gerçekleşen bu işlemin son olmasını temenni ettiklerini söyledi. Devir işlemi ile ilgili Emirates NBD CEO’su Shayne Nelson tarafından da bir açıklama yapıldı.

Türkiye Teknoloji Konusunda Bizim İçin Önemli

Denizbank’ın Sberbank’a ait olan yüzde 99.852’lik hisseleri Emirates NBD tarafından satın alındı. Satışa dair ödeme de gerçekleşti. Satıştan sonra bir açıklama yapan Emirates NBD Üst Düzey Yöneticisi Shaney Nelson Denizbank’ın bir teknoloji devi olduğunu söyledi. Nelson, Emirates NBD’nin teknolojiye verdiği öneme dikkat çekerek daha önce teknoloji alanında insanları transfer etmek için uğraştıklarını, Türkiye’nin kendileri için önemli bir yer olduğunu söyledi.

Denizbank Genel Müdürü: Bu Son Olsun!

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın elinde bulundurduğu Denizbank hisselerini Emirates NBD’ye devri ile Banka 22 yıl içinde dördüncü kez satılmış oldu. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş konu hakkındaki açıklamasında satışın Türkiye’ye duyulan güvenin ifadesi olduğunu, fakat bu el değiştirmenin son olmasını dilediklerini söyledi. Denizbank’ın, Sberbank’a it olan yüzde 99.85 oranındaki hisselerinin satışı için daha önce 15.48 milyar liraya anlaşma sağlanmıştı. Denizbank hisseleri satışı ile ilgili görüşmeler 2017 yılının ekim ayında başlamış, satış sözleşmesi 21 Mayıs 2018 tarihinde imzalanmış, sözleşme 3 Nisan 2019 tarihinde revize edilmişti.