a

Ofis Çalışanlarını Tehdit Eden Karpal Tünel Sendromu!

Ofis Çalışanlarını Tehdit Eden Karpal Tünel Sendromu!
0

BEĞENDİM

Karpal tünel sendromu olarak bilinen hastalık daha önceleri ağır el işlerinde çalışan kişilerde görülürdü. Ancak günümüzde masa başında çalışanlarda da görülüyor.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu bir elin ya da iki elin en çok hareket eden parmaklarında, çok hareket ettirilen kolda görülür. Parmaklarda ve kolda ağrı, uyuşukluk şeklinde ortaya çıkar. Karpal tünel sendromunun nedeni ellerin tam ortasında bulunan median sinirinin baskı altında kalarak zedelenmesi olarak açıklanıyor. Sendrom kendini ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk şeklinde gösteriyor.

Karpal Tünel Sendromunun Nedeni Nedir?

Geçmiş dönemlerde kasap, marangoz, temizlik işçisi gibi eline yük binerek çalışanlarda görülen bir hastalık olan karpal tünel sendromu şimdilerde bilgisayar kullanan ve masa başında çalışanlarda da sık görülmeye başladı. Uzmanlar tarafından bu hastalık ve nasıl korunmak gerektiği ile ilgili bilgiler veriliyor. Eski dönemlerde kadınlarda daha sık görülen karpal tünel sendromuna teknolojinin gösterdiği gelişimle birlikte banka çalışanları ve genel olarak ofis çalışanlarında sıkça rastlanmaya başlandı. Türkiye’de bilgisayarlar, tabletler ve akılı telefonların günlük kullanım süresinin ortalama 10 saat olduğu yapılan araştırmaların sonucunda belirlendi. Bilgisayar kullanımından doğan ortopedik rahatsızlıklar, göz rahatsızlıkları ve karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar görülüyor.

Kimler Risk Altında?

Karpal tünel sendromunda risk altında olan grup sürekli ellerini kullanarak, özellikle de el bileğini kullananlar bulunur. Çalışan grubunda masa başında bilgisayarda uzun saatler geçirenler, sürekli hamur yoğurmak durumunda olanlar, hareketli ve ağır işlerde çalışanlar, kasaplar, terziler karpal tünel sendromundan şikayetçi olabilir.

Karpal Tünel Sendromunun Tedavisi

Karpal tünel sendromunun belirtileri ortaya çıktığında uzman bir doktora giderek tedaviye başlaması sağlanmalıdır. Rahatsızlığın erken evresinde tedaviye başlanmasında fayda vardır. Hastalığın tanısı yapılacak EMG testi ile koyulur. İyileşme süresinin uzmanlar tarafından 6 ay ile 2 yıl arasında olduğu söylenmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.