a

Ofis Çalışanlarının Baş Ağrısından Kurtulmasına Yardımcı 11 Öneri!

Ofis Çalışanlarının Baş Ağrısından Kurtulmasına Yardımcı 11 Öneri!
0

BEĞENDİM

Ofis ortamında uzun süre hareketsiz ve stres altında çalışmak pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Bel ağrıları, Sırt ve boyun ağrıları, baş ağrısı gibi sorunlar bunların başında gelir.

Baş Ağrısının Nedenleri

Uzun süre oturarak çalışmaktan, bilgisayara odaklı olmaktan, az hareket etmekten kaynaklanan sorunlardan biri olan baş ağrısından kurtulma yolları olarak sıralanabilecek yöntemlere yazının devamından ulaşılabilr.

Ofis Ortamını Sağlığınıza Göre Ayarlayın

Çalışanlarda baş ağrısı çoğu zaman boyun ağrısından kaynaklıdır. Bu nedenle ofis masa ve sandalyesinin ergonomik olması, sağlıklı bir ortamda çalışılıyor olması önemlidir.

Sağlıklı Beslenme Önemli

Sağlıklı bir kahvaltı, uzun süre aç kalmamak, ağır öğle yemeklerinden kaçınmak gibi önlemlerle baş ağrısı önlenebilir.

Monitörden Uzaklaşın

Ofis sandalyesi ve bilgisayar monitörünün uzaklığı en az bir kol boyu kadar olmalıdır. Bundan daha yakın mesafede olmak baş ağrısına yol açabilir. Monitörle aranızdaki mesafeyi doğru ayarlayın.

Doğru Oturma Pozisyonlarını Öğrenin

Oturma bozuklukları kas ve iskelet sistemine zarar verir. Bunun sonucunda baş ağrısı gibi sorunlar da ortaya çıkar. Doğru oturma pozisyonu ofis çalışanlarının bilmesi gerekenlerin başında gelir.

Stresi Engelleyin

Pozitif olmaya çalışın. Küçük sorunları dert etmekten vazgeçin. Stresi kendinizden uzak tutun. Baş ağrısının en önemli nedenlerinden birinin stres olduğunu unutmayın.

Sık Sık Mola Verin

Uzun süre masa başında ve bilgisayarda çalışanların hem omurilik sağlıkları hem de baş ağrısından uzak olmaları için sık sık mola vermeleri, bilgisayardan uzaklaşmaları gerekir. Kendinize belirli süreler koyun ve o aralıklarda kısa süreliğine de olsa masadan kalkıp dolaşın.

Temiz Hava İyi Gelecektir

Baş ağrısı başladığı anda masadan kalkın ve temiz hava alın. Eğer yapabiliyorsanız kısa bir yürüyüş yapın, yapamıyorsanız pencereyi açıp derin derin nefes alın.

İlaçlarınızı Yanınızdan Ayırmayın

Baş ağrısı sıkıntısı ile ilgili daha önce doktora gitmiş ve ilaç almış olanlar bu ilacı yanlarından ayırmamalı, hatta ofis çekmecesinde yedeğini bulundurmalı. Baş ağrısı ilerlemeden önlemi alınmazsa sizi çalışamaz hale getirebilir.

Boyun Egzersizleri İşe Yarayabilir

Boynunuzu sağa, sola, öne ve arkaya doğru yatırarak ve gücü o tarafa vererek rahatlamaya çalışmak da baş ağrısına iyi gelebilir.

Bitki Çayları İçin

Stres kaynaklı baş ağrıları ile rahatlatıcı ve yatıştırıcı bitki çayları ile başa çıkılabilir. Ofiste bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirin.

Kahve ve Sigarayı Azaltın

Masa başında çalışanlarda kahve tüketimi daha fazladır. Kahve tüketimini azaltın. Sigara kullanıyorsanız sigara içme aralıklarınızı uzatın. Baş ağrısı sırasında hiç sigara içmemekte fayda var.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.