a

Ofis Çalışanlarının Bilgisayar Bakma Sendromu Hakkında Her Şey!

Ofis Çalışanlarının Bilgisayar Bakma Sendromu Hakkında Her Şey!
0

BEĞENDİM

Ofis çalışanlarında görülen hastalıklardan biri de bilgisayara bakma sendromudur.

Masa başına bilgisayara bakarak geçirilen uzun saatler sonunda gözlerde ağrıyla ortaya çıkan bu rahatsızlığın başka birçok belirtisi de bulunur. Bilgisayar bakma sendromu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Bilgisayara Bakma Sendromu Nedir?

Bilgisayara bakma sendromu ofis çalışanlarında sıklıkla görülen, uzun saatler masa başında oturmaktan kaynaklı olan, teknolojinin yaşamımızın odak noktalarından bir haline gelmesinden sonra ortaya çıkan hastalıklardan biri olarak tanımlanıyor. Bu rahatsızlık aynı zamanda uzun süreler cep telefonuna ve televizyona bakan kişilerde de görülüyor. Sendroma ekran ışıklarının neden olduğu söyleniyor.

Bilgisayar Bakma Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar bilgisayara bakma sendromunun belirtileri nedir sorusuna da cevap oluyor. Gözlerde yorgunluk hissi, ağrı, göz kızarması, rahatsız hissetme, görmede bulanıklık, çift görme gibi belirtilerin bilgisayara bakma sendromunun belirtileri olarak bildiriliyor. Günümüzün en yaygın görülen meslek hastalıkları arasında adı geçen bu rahatsızlıktan korunmak aslında göz sağlığının korunmasından geçiyor.

Bilgisayara Bakma Sendromundan Nasıl Korunur?

Bilgisayara uzun süre bakarak çalışanlarda görülen bu hastalıktan korunmak için sık sık mola vermek ilk sırada yer alıyor. Ofis çalışanlarının gün boyu bilgisayar ekranına bakarak çalışmak durumunda olması, özellikle banka çalışanlarının sık sık mola vermek için fırsatlarının olmaması bu rahatsızlığı tetikliyor. Ekrana sürekli bakanların dakikada ortalama 20 olması gereken göz kırpma sayıları düşüyor. Sık sık göz kırpmak da bu rahatsızlığın önlenmesini sağlıyor. Gözlerin az kırpılması gözlerde yorgunluk, kuruluk ve ağrıya yol açıyor. Uzmanlar 20 dakikada bir mola vermeyi ve 20 saniye boyunca gözlerin kapatılarak dinlendirilmesini öneriyorlar. Bilgisayar ekranının göz düzeyinden aşağıda olmasına dikkat edilmesi de alınacak önlemler arasında belirtiliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.