a

Ofis Çalışanlarının Yanlış Oturma Pozisyonları Hangileri?

Ofis Çalışanlarının Yanlış Oturma Pozisyonları Hangileri?
0

BEĞENDİM

Ofiste çalışanların en çok karşılaştıkları rahatsızlıklar omurga ile ilgili sorunlardır. Bunun nedeninin yanlış oturma pozisyonları olduğu bilinir.

Banka Çalışanlarında Sık Görülen Rahatsızlıklar

Banka çalışanları gibi pek çok meslekte oturarak çalışanların en önemli sorunlarından biri yanlış oturma pozisyonları sebebiyle omurga rahatsızlıkları yaşamalarıdır. Ofis ortamında çalışanlar saatler boyunca hareketsiz olarak durduklarından zaten çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşırlar. Bunları engellemek için bilinmesi gerekenler diğer yazılarımızdan takip edilebilir. Bel, boyun ve sırt gibi omurganın üzerinde oluşan sorunlar kişinin yaşam kalitesini etkilemesinin yanı sıra iş performansının düşmesi gibi çeşitli problemlere de yol açar. Doğru oturma pozisyonları ile ilgili bazı yanlış bilinenler bu yazının devamında detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Banka personelleri, ofis ortamında çalışan kişileri ilgilendiren bu bilgilerin uygulanması omurga sorunları yaşanmasının önüne geçer.

Yanlış Oturma Pozisyonları Nelerdir?

  • Ofis çalışanlarında en çok rastlanan duruş bozukluğu sırtın sandalyeye yaslanması yerine öne doğru eğilerek oturmaktır. Sandalyenin bir yanına doğru eğimli bir şekilde oturmak da yanlış bir duruş şeklidir. Bu pozisyonda sırt ve boyun gerileceğinden vücudun üst bölümünün bütün ağırlığı masada bulunan kollarda olur. Bu da sinir sıkışmasına ve bağlarda zedelenmelere yol açar.
  • Ofiste çalışırken bacak bacak üstüne atmak da yanlış pozisyonlardadır. Bu pozisyonda vücut ağırlığı boyun ve bel bölgesine biner.
  • Çalışırken oturulan ofis koltuğunun ucunda oturmak da yanlıştır. Doğru olan sırtın ve belin koltuğa tamamen yaslanmasıdır. Koltuğun tamamını kullanmak sırtın belli bir noktasına yük binmesini engeller.
  • Bilgisayar başında çalışanların monitör seviyelerini yükseltmeleri, çalışırken bileklerinin altına yumuşak bir destek koymaları gerekir. Böylece masaya dayalı olarak uzun süre duran el bileklerinin göreceği hasar engellenmiş olur.
  • Ofis koltuklarının sırt kısmı genel olarak hareketlidir. Koltuğun bu özelliğinden yararlanarak sırtın belirli aralıklarla ileri ve geri doğru hareket etmesi de oturarak çalışanların yapacağı doğru hareketler arasındadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.