a

Ofis Sandalyenizi Daha Rahat Hale Getirmek Mümkün!

Ofis Sandalyenizi Daha Rahat Hale Getirmek Mümkün!
0

BEĞENDİM

Banka çalışanları gibi uzun süre oturarak çalışan kişileri bekleyen çeşitli sağlık sorunları vardır. Bu sorunların başında sırt, boyun ve bel ağrıları gelir.

Oturarak Çalışanları Hangi Riskler Bekliyor?

Çalışma saatlerinin büyük bir kısmını oturarak geçiren, yaptığı iş bilgisayar başında olan meslek grupları günümüzde giderek artmaktadır. Eskiden sırt, bel ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıkların sadece bedenen çalışan kişilerde, ağır yük taşıyanlarda olduğu bilinirdi. Ancak günümüzde oturarak icra edilen mesleklerin giderek artması bu rahatsızlıkların banka çalışanları ve diğer ofis çalışanları geneline yayılmasına neden oldu.

İnsanların Yüzde 80’i Sırt Ağrısından Şikayet Ediyor

Uzmanlar bütün insanların yüzde 80’lik kısmının yaşamları boyunca en az bir sefer de olsa bu gibi ağrılarla karşılaştığını söylüyorlar. Ağrıların sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, omurgada çeşitli rahatsızlıklar olarak ortaya çıkıyor. Banka personellerinde de görülen bu şikayetlerin başlıca nedenleri arasında yanlış oturma pozisyonu, vücudun temel duruş pozisyonlarının yanlış seçilmesi olarak biliniyor. Bu yanlışların düzeltilmesi için bazı püf noktaları da bulunuyor. Ofisteki sandalyenin nasıl olması gerektiğini bilmek bile bu rahatsızlıkların önlenmesinde rol oynar.

Sırt Ağrısını Engelleyecek Oturma Şekli Nasıldır?

  • Ofis sandalyesinin mutlaka vücudun rahat etmesine olanak sağlayan model ve şekilde olması gerekiyor.
  • Ofisin genel dizaynının ergonomik olarak tasarlanmış olması gerekiyor. Ofiste rahat hareket edilebiliyor olması ani ve ters hareketlerin önüne geçer.
  • Ofis sandalyesinin çalışma masasından aşağı seviyede olmaması, dizlerin dik açı yapacak şekilde oturulması gerekiyor.
  • Masadaki bilgisayarın sandalye ile mesafesinin görmeyi engelleyecek uzaklıkta olmaması gerekiyor. Uzak olması durumunda kişinin eğilmesi ve dik pozisyondan uzaklaşması gerekeceğinden sırt ve bel ağrısı oluşur.
  • Çalışma masasının ve ofis sandalyesinin ideal aralıkları ve ideal boyları tespit edilmeli ve en rahat edilen açıda oturulmalı
  • Sandalyenin dik oturmaya müsait şekli olmadığı durumlarda dik pozisyon sağlayacak bir destek alınmalı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.