Ofiste Çalışanlar İçin Klima Büyük Tehlike Olabilir!

Yaz aylarında sıcak havalarla başa çıkmanın en etkili yolu klima kullanmak olarak ifade ediliyor. Ancak klimanın çeşitli riskleri de beraberinde getirdiğini bilmek gerekiyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde işe arabayla giderken arabanın klimasından faydalanarak serinlemek isteyenler için şoför hastalığı adı verilen bir hastalık riskinin olduğunu söylemek mümkündür. Bu hastalık bir süre sonra ilerleyerek yüz felcine kadar gidebildiği için en kısa sürede gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Araca binmeden ve kullanmaya başlamadan 10 dakika öncesinde klimayı açarak aracı soğutmak yeterli görülüyor. Ancak araç kullanırken trafikte bu süreçte klimayı açık bırakmak tutulmalara ve felç riskine sebebiyet vermektedir.

Klimalar Şoför Hastalığına Sebep Olabilir!

Sıcak yaz günlerinde klimalar yaygın olarak kullanılıyor. ancak bir süre sonra serinleme yönteminin felç riskini beraberinde getirebileceğinin unutulmaması gerekiyor. Özellikle iş yerine araç kullanarak gelenler için klima vazgeçilmez bir serinleme yöntemi olarak ifade ediliyor. Ancak sıcak havanın etkisi ile birlikte bir süre sonra sırt ve boyun bölgesi terlemeye başlıyor. Terlediğini düşünen ve serinlemek isteyen kişiler araçlarının klimalarını açıyorlar. sıcak hava ve ani soğuk hava dönüşümlerinin ardından kas spazmları gelişmeye başlıyor. Bu gelişimler özellikle yaz aylarında sık sık gündeme geliyor. Bu durumda kaslar tutulmaya başlıyor. Kaslar kalıcı olarak hasar görebildiği gibi bu durum geçici de olabilir. Halk arasında bu hastalıklar klima ile birlikte araç içerisinde sık sık geliştiği için şoför hastalığı olarak ifade edilebilir. Uzun zaman trafikte kalan ve araç kullanan kişilerde daha fazla görülmektedir. Bu durumdan kurtulmak için kişilerin etkili ve uzun bir tedavi görmeleri gerekebilir.

Ofiste Klimayı Doğru Kullanmak Son Derece Önemli!

Yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında ofiste klima kullanan kişilerin kullanımını doğru ayarlamaları konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirmeleri gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor. Ofis ortamında yaz aylarında klima kullanmak bir mecburiyet olarak görülüyor. Ancak yanlış kullanımı ciddi hastalıklara neden oluyor. Klima genel olarak çarpması kas tutulması ve hatta yüz felci gibi çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor.

Klimanın yanlış kullanımı bir süre sonra kas ve iskelet yapısının bozulmasına da sebep olmaktadır. Çalışma ortamlarının çalışmak ve gerekli motivasyonunun sağlanması için belirli aralıklarla havalandırılması gerekmektedir. Ofiste çalışanlar için havayı alacak ve hava değişimini sağlayacak olan yeterli sayıda pencereye sahip olmaları gerekmektedir. Klima sitemleri ise bu anlamda kapalı ortamlara uygun şekilde seçilmelidir. Klimanın bulunduğu konumun en doğru şekilde ayarlanması ofisin her ortamını görmesi ve havanın ulaşımı için son derece önemlidir. Kişilerle doğrudan temas etmesi son derece yanlıştır. Bu anlamda uzak bir konum belirlenmelidir. Klimanın hava giriş çıkış bölümlerinin direkt olarak kişiye ve yere temasını engellemek için filtrelerin önce duvara doru çevrilmesi duvardan yayılan havanın tüm ofis içerisine yayılmasını sağlayabilir.

Klimanın sürekli olarak çalışması son derece risklidir. günün belirli saatlerinde açıp ardından dinlendirmek son derece etkili olabilir. klimaların derecesini yükseltmek son derece riskli olabilir ve hastalıklara davetiye çıkarır. Derecenin 22 ve 23 aralığında ideal olduğu söylenir. aksi takdirde kas tutulmaları, sinir sistemlerinin zarar görmesi ve kalıcı felç olasılığının ortaya çıkması mümkündür. Ofis ortamında doğru klima kullanımı ile çalışmaları sıcak havalarda daha verimli hale getirmek mümkündür. Ancak aksi takdirde hem çalışma verimi düşecek hem de pek çok sağlık riski gündeme gelecektir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı