Ofiste Farkında Olmadan Zehirleniyor Olabilirsiniz!

Dünya genelinde yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde kirli havanın her yıl 7 milyon kişiyi öldürdüğü ortaya çıkmaktadır. Bu ciddi bir rakam olmakla birlikte hava kirliliğinin tekrar önlenmesi ve eski seviyesine getirilmesinin pek mümkün olduğu görülmüyor. Hayatta kalmak için gerçekleştirdiğimiz nefes alma eylemi bir süre sonra hayatımızı tamamen olumsuz etkileyebiliyor. Bu durum hava kirliliğinin artması ile birlikte solunum yolu hastalıkları, akciğer kanseri ve felç risklerini de beraberinde getiriyor.

Hava kirliliğinde kirliliğe neden olan partiküller sadece mikroskobik ortamlarda görülebiliyor. Nefes aldığımız her ortamda kirliliğe sebep olan partiküllerin olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak yapılan başka bir bilimsel araştırma çerçevesinde hava kirliliğinin kapalı mekanlar 5 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Kapalı alanları daha temiz bir hava ile donatmak ve kirli havayı uzaklaştırmak adına çeşitli önlemler alınabilir. Özellikle ofis çalışanları bu konuda daha büyük problemler yaşıyorlar. Kapalı ortamlarda saatlerce çalışan kişilerin bulundukları ortamı daha temiz bir hava ile donatmak için yapabilecekleri bulunuyor.

Hava Dolaşımını Doğru Sağlayın!

Hava dolaşımının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi bu açıdan son derece önemlidir. Kirli havanın havada kalmasını engellediğini gibi temiz havanın daha hızlı bir şekilde ortama ulaşmasını sağlar. Genellikle ofis çalışanlarının en fazla yaptığı hatalardan birisi ise havalandırmanın doğru bir şekilde gerçekleştirilemiyor oluşu olarak ifade edilmektedir. Genellikle uzmanlar herhangi bir alerjisi olmayanlar ya da olumsuz bir hava koşulunun beklenmemesi halinde kapıların ve pencerelerin düzenli olarak günde 3 4 kez havalandırılması gerektiğini ifade ediyorlar. Eğer alerjisi olanlar ya da havadan etkilenenler varsa uzmanlar bu durumda filtreli olmak koşulu ile klima kullanılması gerektiğini öneriyorlar. Böylece zararlı olan partiküllerin havada uçuşması engellenerek ortamdaki nemin bir nebze olsun azaltılması sağlanabilir.

Kapalı Mekan Bitkilerinden Faydalanabilirsiniz

Hava filtreleri çoğu zaman bizim için pahalı olabilir. Böyle durumlarda ise bitkilerden yardım almak iyi  bit seçenek olabilir. Ofisi güzelleştirdiği gibi zararlı havanın emilimini saplayabilir. Bu bitkiler yapılan değerlendirmeler sonrasında havadaki zehirli maddeleri sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırabiliyor. Kapalı mekan kirliliğinde bu bitkiler umut vaat eden bir süreç olarak ifade ediyorlar. Ancak genel olarak hala böyle bir durumun bilimsel olarak kesin bir şekilde kanıtlanmadığına yönelik tartışmalar devam ediyor. Kapalı mekan bitkisi almak için pek çok seçenek bulunuyor. Bu durumda salon palmiyesi, şeytan sarmaşığı, ejder ağacı, tavşan kulağı gibi bitkiler tercih edilebilir.

Kapalı Mekanda Sigara İçmeyi Bırakın!

Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı başlı başına kişi için olumsuz bir durum olarak ifade ediliyor. Ortaya çıkan zehir bir süre sonra kişinin ciğerlerini ve diğer organlarını etkilemeye başlıyor. Bununla birlikte havayı da kirlettiği biliniyor. Özellikle yapılan en büyük hatalar arasında kapalı ortamlarda sigara kullanmak ifade ediliyor. Sigara dumanının bir süre sonra ortamda birikmesi, hava dolaşımının yeterince sağlanamadığı bölgelerde ciddi sorunlara sebebiyet veriyor. Dumanı ortamdan temizlemek beklenilenden daha zor olabiliyor. Bu anlamda pasif içicilik sorunu da baş gösteriyor. Ofis ortamında kirli hava kişileri farkında olmadan zehirlediği gibi çeşitli hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlıyor. Ayrıca ani ölümleri hızlandırdığı gibi çalışma ortamında motivasyonun düşmesine neden oluyor. Gerekli uyarılara bakılarak havanın temizlenmesi bir süre sonra beynin çalışma hızını etkilediği gibi yorgunluk gibi sorunlara da çözüm bulabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı