Ofisteki Sıcaklık Derecesi Sağlığı Etkiliyor!

Modern çalışma sistemleri içerisinde pek çok anlamda ofis tercih ediliyor. Ofis ortamında çalışan kişi sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bu süreçte anlaşılmazlık yaşanan konular arasında ofiste gerçekleşmesi beklenen ideal sıcaklık yer alıyor. Bu konuda çeşitli tartışmalar gündeme geliyor. Hatta ofiste çalışan kişiler arasında da bu konuda fikir ayrılıkları ve tartışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Uzmanlar ideal oda sıcaklığında çalışmanın hem sağlığı hem de çalışma motivasyonunu olumlu anlamda etkilediğini ifade ediyorlar. ancak ideal sıcaklık dendiği zaman kafalar yeniden karışıyor. Bu algının neye göre gerçekleştiği henüz bilinmiyor.

Sıcak iklimlerde yaşayan kişiler sıcaktan çok fazla bunaldıkları için pek çok kez kendilerini serinletmenin yollarını aramışlar. Bunu çeşitli yöntemlerle gerçekleştirmişler. Geçmiş yıllardan günümüze kadar teknolojinin gelişmesi ve kullanılabilir olması ile birlikte yöntemlerde gelişmeye başladı. Günümüzde klima ofislerde en çok kullanılan mekanizmalar arasında yer alıyor. Bu süreç içerisinde tek bir tuş ile birlikte memnun kalınmayan oda sıcaklığının değiştirilmesi mümkün hale geliyor. Aynı ortamda birden fazla kişi çalışıyorsa genellikle oda sıcaklığı gibi konularda çeşitli tartışmalar daha sık gündeme geliyor.

Çalışma Ortamının Sıcaklığı Verimi Etkiliyor

Çalışan kişilerin rahat bir ortamda çalışmaları için çeşitli sorunların giderilmesi gerekiyor. Çok sıcak ortamda sıcaklayan ve kendisini rahat hissetmeyen kişilerin bu anlamda çalışmaları ve çalışmalarından verim almaları mümkün değildir. Aynı zamanda soğuk ortamlarda çalışmak da pek mümkün görünmüyor. Ancak ideal sıcaklığın ne olduğu ve herkese hitap edip etmediğinin mutlaka bulunması gerekiyor.

Çalışan kişilerin verim sağlamaları için rahat bir ortamda bulunmaları gerekiyor. Her türlü durum verimin düşmesi ve kişilerin olumsuz etkilenmeleri açısından önemli olabilir. İngiltere de yapılan bir araştırma sonrasında verimsizlik sorununun bir süre sonra mali açıdan da kişileri ve işverenleri etkilediği belirlendi. Rahatsız bir ortamda ortaya çıkan yüzde 2 oranındaki verim kaybı bir süre sonra ekonomik anlamda yıllık 13 milyar sterlinlik bir kaybın oluşmasına neden oluyor. çalışma ortamının kişileri memnun eden bir sıcaklıkta olması bir süre sonra iş yerindeki verimin ve yapılan iş birliklerinin miktarını da artırmaktadır.

Herkesi Memnun Etmek Pek Mümkün Değil!

Aslında genele bakıldığı zaman herkesi aynı anda memnun etmek ve bu anlamda bir ofis düzeni sağlamak pek mümkün görünmüyor. Bu konuda yine bir üniversitede yapılan araştırma sonrasında doğru derecenin bulunmasının ve bu çabaya girilmesinin ölçütlere göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Herkesin bu anlamda doğrusunun farklı olacağının bilinmesi gerekiyor.

Çalışma ortamında en önemli konuların başında verimlilik geliyor. Sıcaklık seviyesi ve verimlilik durumunun bir araya getirilmesi ile birlikte yapılan değerlendirmeler sonrasında sıcak bir alanda çalışan kişilerin aslında soğuk bir alanda çalışan kişilere göre çok daha karmaşık bir durum yaşadıkları, çalışma verimlerinin düştüğü ve bununla birlikte karar alma sürecinde zorlandıkları tespit edilmiştir. Ortamda meydana gelen sıcaklık değişimleri sadece verimliliği etkilemiyor. Aynı zamanda düşünme tarzında önemli değişikliklerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bu da ortam sıcaklığına göre değişiklik gösteriyor. Yani genel olarak sıcak ortamlarda yaratıcı düşünme devreye girdiği gibi çok farklı fikirler ortaya çıkabilir. Ancak serin ortamlarda ise monoton olarak yürütülen işlerde elde edilen başarının ve dikkat seviyesinin çok daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı