a

Okul Kantinlerinde Elektronik Para Dönemi Başlıyor!

Okul Kantinlerinde Elektronik Para Dönemi Başlıyor!
0

BEĞENDİM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Papara Card ile işbirliği sonucu geliştirilen elektronik para projesi yürürlüğe girdi.

Okullarda Nakit Kullanımına Son Verecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve Papara Card tarafından ortaklaşa geliştirilen elektronik para kullanımı projesinin amacı öğrencilerin okul harçlıklarını doğru yerlere harcaması amaçlanıyor. Yeni proje 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılının başlaması ile birlikte yürürlüğe girdi. Elektronik para uygulaması sayesinde veliler çocuklarına verdikleri harçlıkların takibini yapabilecekler ve harcama için istedikleri limiti koyabilecekler. Yürürlüğe giren yeni uygulamaya dahil olan okullarda artık nakit para kullanımı olmayacak. Çocuklar alışverişlerinde sadece Papara kullanacaklar. Anne – babalar Papara Card web sitesinden çocuklarının nereye ve ne zaman para harcadığını görebilecekler.

MEB – Papara Card İşbirliği ile Elektronik Para Kullanımı

MEB ve Papara Card işbirliğinden doğan projen yetkiler bu uygulama ile yaptıkları açıklamada okullarda elektronik para kullanımı uygulamasına geçilmesi ile birlikte okul harçlıklarının yanlış ve zararlı şeyler için kullanımın önüne geçilmiş olacağını, velilerin öğrencilerin neye, ne kadar harcadığını kontrol altında tutabileceğini söylediler. Velilerin onay vermesi halinde Papara Card okul kantinlerinin dışında da kullanıma açılabilecek. Elektronik para uygulaması 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılında İstanbul’da belirlenen 500 adet pilot okulda hayat geçirilecek. İlerleyen dönemlerde projenin Türkiye’deki bütün okullara yayılması planlanıyor.

Uygulama Tüm Türkiye’ye Yayılacak

Papara Card projesinin İstanbul’daki pilot okullarda start alması ile ilgili proje yetkilisi Vahap Osmanoğlu bir açıklama yaptı. Osmanoğlu, uygulamanın şimdilik İstanbul’da başlatıldığını, önümüzdeki dönemlerde Türkiye geneline yayılacağını, kantincilerin de artık nakit para kullanımını istemediklerini, ders aralarındaki zamanın az olduğunu, Papara Card’ın bu anlamda da avantaj sağladığını, Papara Card’ın Türkiye’de geliştirildiğini, veler için çocuklarını takip edebilecekleri bir platform oluşturularak bu projenin eğitim ve öğretim merkezlerinde uygulamaya alındığını söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.