a

Online Sebzeci Geldi Hanım!

0

BEĞENDİM

Günaydınlar! Eminim hepimiz internet üzerinden alışveriş yapmışızdır. Şahsen ben sürekli olarak internet üzerinde alışveriş yapıyorum. Bazen kendimi fazlasıyla kaptırıyorum… Keşke kaptırmasam ama olmuyor…

Geçen gün ilginç bir bilgiyle aydınlatıldım. Gerçek olduğuna inanamadım önce ama sonra dedim ki internet üzerinden gıda satışı yapan birçok yer var, o kadar da şaşırmamak lazım.

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), E-Ptt yoluyla meyve ve sebze satışı yapmaya başlamış. Ürünleri E-Ptt AVM üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Süpermarket kategorisi içerisinde 226 adet ürün bulunuyor. PTT’nin bir gün sebze ve meyve satacağını inanın düşünmezdim ama bu durum beni nedense çok güldürüyor.

İndirimli Ürünler Var

Meyve ve sebze kategorisinde indirimli ürünler de mevcut. Çarliston biber için yapılan ürün açıklaması beni benden aldı.

“C vitamini açısından oldukça zengin olan biberi; çiğ ya da salataların içinde tüketebilirsiniz. Közleme ya da kızartma olarak da mutfaklarda kendine yer bulmaktadır. Ürünlerimiz Antalya ve Mersin bölgelerinde üretilmektedir.” şeklinde bir açıklama yazmışlar.

Sanırım bunları yazması için bir makale yazarı tutmuşlar. Bir zamanlar yaptığım bir meslekti… İnternette okuduğunuz her bilgiyi ya da tanıtım yazısını site sahibi yazıyor diye bir kural yok. Zamanında benim de yaptığım bir meslek olan bu meslekle haftada 200-400 lira arası kazanabiliyorsunuz. Şuan piyasanın durumu nasıl bilmiyorum ama çalıştığım zamanlarda 100 kelimeye 1 lira 25 kuruş alıyordum.

Konuyu dağıtmayalım… Nerede kalmıştım? Hah! Çarliston biber için öyle bir açıklama yazmışlar. Ürünlerin birçoğunda indirim bulunuyor. Mesela 1.sınıf patlıcan kurusu 32 lira yerine 26 lira… 6 lira indirim var. İndirim denilince içim gıdıklanıyor vallahi. İnsanın alışveriş yapası geliyor yahu!

Bu Sebzeler Çürümeyecek mi?

Diyelim ki ben Hakkari ya da Van’da yaşıyorum. Ürünlerin büyük bir çoğunluğu Ege, Marmara ve Akdeniz’de üretiliyor. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sipariş verilemiyormuş. Pazartesi günü sipariş versem, Van’a ne zaman geliyor? İstanbul’daki ürün İzmir’e 3 günde geliyorsa, Van’a bir hafta sürer mi? Bu ulaşım esnasında meyveler ve sebzeler çürümez mi?

Kalkıp cherry domatesin kilosuna 16 lira 90 kuruş vereceksem ve elime çürük bir sebze geçecekse ne anlamı kalıyor ya da o sebze-meyve bana hemen ulaşmayacaksa ne yapayım ben böyle alışverişi?

Aslında denemek lazım… Lakin hiç uzakta oturan arkadaşım yok. Olsaydı kesinlikle dener ve deneyimimi sizinle paylaşırdım.

İyi mi Kötü mü?

Bir tanzim satış yöntemi olduğu için hem iyi hem de kötü bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Aslında bu durum tarımın bittiğini gösteren en önemli nokta… Ekonomik krizde olduğumuzu, tarımın bittiğini, işçinin iş yapamadığını neden söylemekten korkuyorlar bilmiyorum?

Ekonomik kriz çanları çalıyor demiştim daha önce yanılmışım. Aslında tam da ekonomik krizin içerisindeyiz! Bunu böylece daha iyi anlamış oldum… Çünkü tanzim satış artık benim için ekonomik krizde olduğumuzu gösteren bir uygulama olarak hafızamda yer etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.