a
  • Banka Gazetesi
  • Sağlık
  • Oturarak Çalışanlar Hangi Pozisyonda Uyumalı? En Tehlikeli Yatış Şekli Hangisi?

Oturarak Çalışanlar Hangi Pozisyonda Uyumalı? En Tehlikeli Yatış Şekli Hangisi?

Oturarak Çalışanlar Hangi Pozisyonda Uyumalı? En Tehlikeli Yatış Şekli Hangisi?
0

BEĞENDİM

İş yaşamında sürekli oturarak çalışanların omurga sağlığı için doğru uyku pozisyonlarını bilmeleri gerekir.

Çalışanların Omurga Sağlığı

Çalışanlarda sıkça görülen bel ve boyun ağrıları omurgaya yapılan baskılar, sağlıksız oturma pozisyonları, gün içinde uzun saatler hareketsiz kalma ya da çok hareket etme gibi nedenlerden ortaya çıkar. Çalışırken oturmak durumunda olan kişilerin gün boyu dikkat etmeleri gereken noktaları sağlık kategorimizdeki diğer pek çok yazımızda dile getirmiştik. Bu yazımızda çalışanlar için doğru uyku pozisyonlarından bahsedeceğiz. Uyurken yanlış pozisyonlarda yatılmasının omurga, kas ve iskelet sistemini olumsuz etkilediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yüzüstü Uyuma Pozisyonu

Yüzüstü yatarken bel bükülüyor olduğundan omurga için en tehlikeli pozisyonun bu olduğu belirtiliyor. Yüzüstü uyurken omurganın etrafında bulunan kaslar ve bağlar geriliyor. Bu durum omurgadaki disklerin üzerine gereğinden çok yük binmesine sebep oluyor. Yüzüstü yatış şekli omurgada eğrilik, fıtık ve zedelenmelere yol açıyor.

Sırtüstü Uyuma Pozisyonu

Sırtüstü uyurken dizlerin bir yastık yardımıyla desteklenerek yukarı kaldırılması gerekiyor. Buna rağmen uzun süreli sırt üstü yatışlarda bacakların arka kısmındaki kaslar gerileceğinden bu bölgelerde kas kısalmaları görülebiliyor.

Cenin Pozisyonu

Uzmanlar en ideal uyuma şeklinin cenin pozisyonu olduğunu belirtiyorlar. Yan bir şekilde ve bacakların karna doğru çekilerek yatılması olan cenin pozisyonu boyun sağlığı ve bel sağlığını destekleyen şekil olarak söyleniyor. Bu uyuma şeklinde omurgaya ve omurgadaki disklere daha az yük biniyor. Bu yatış şeklinde horlama da azalıyor.

Doğru Uyuma Pozisyonunun Etkileri

Doğru oturma pozisyonları önemli olduğu kadar doğru uyuma pozisyonu da kişilerin sağlığı açısından önem taşıyor. Özellikle gün boyunca oturmak zorunda olan, az hareket eden ve bilgisayar başında çalışanlar bir yandan gün içinde omurga sağlıklılarını korurken devam ederken, geceleri de doğru yatış şekilleri ile buna destek sağlayabilirler. Aksi halde belde, boyunda, sırtta, iskelet sisteminde ve kas sisteminde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.