a

Oyun Geliştiricileri FinTech Sektörüne Adımını Atıyor

Oyun Geliştiricileri FinTech Sektörüne Adımını Atıyor
0

BEĞENDİM

Wall Street bankaları gözünü Silikon Vadisi’ne çevirmişken, FinTech dönüşümüne öncü olmak isteyen dev finans kuruluşları teknoloji dünyasının en yetenekli yazılımcılarını bünyesine katabilmek adına adet birbirleriyle yarışa girdiler. Konu hakkında bilgi veren JPMorgan’ın Eş Başkanı Gordon Smith, oyun dünyasının yetenekli yazılımcılarını bünyelerine almakta zorluk çekmediklerini ifade etti. 

JPMorgan’ın, 4 sene öncesinde Manhattan’da yer alan ofisinde mobil ya da dijital geliştirme alanında neredeyse hiç personeli bulunmadığını aktaran Smith, bugün ise bakıldığında başta Hudson Yards teknoloji ofisi olmak kaydıyla toplam olarak bin 500’den fazla yazılımcının istihdam edildiğini kaydetti. Söz konusu yazılımcıların bir bölümünün ise Fortnite gibi ultra popüler oyunları bırakarak, mobil bankacılık çözümleri geliştirmek için geldiği belirtiliyor.

Yapılan İşler Milyonlarca Kişiye Ulaşıyor

Smith tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, yazılımcıları motive eden en önemli unsurun, gerçekleştirilen işlerin çok sayıda kişiye erişebiliyor olması olarak gösteriliyor. Görüştüğü kişilerden bahseden Smith, JPMorgan’da bir çözüm üretildiğinde bunun birçok müşteriye ulaştırıldığını kaydetti. Bu konuda övünmenin yazılımcılar adına çok daha keyif verdiğinin altını çizen Smith, bundan dolayı yazılımcı bulma konusunda zorlanmadıklarını belirtti. 

Öte yandan JPMorgan’ın teknolojiye ayırmak için 10 milyar dolardan fazla bütçesi ve bordrosunda 50 bin teknoloji uzmanı olduğu bilinirken, bu yeniden yapılanmanın diğer ucunda ise çağrı merkezinde işlerin bulunduğu belirtiliyor. Smith, bu tarz seneli 30 bin dolar aralığında yer alan işleri sonlandırıp, 100 ila 150 bin dolar aralığında faaliyet gösteren dijital tasarmcıları, yazılım mühendislerini ve yapay zeka bilimcilerini bünyelerine kattıklarını dile getiriyor. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.