Özgüven Eksikliği İş Hayatında Çok Tehlikeli!

Özgüven eksikliği kişinin girdiği sosyal ortamlarda kendisini iyi hissetmemesi ya da kendisini tam anlamıyla ifade edememesi olarak tanımlanıyor. Bu süreç içerisinde özgüven eksikliğinin tamamlanması için genel olarak kökenine inmek gerekebilir. Bu sorunun tam olarak ne zaman hangi olaya bağlı olarak geliştiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Aslında yetiştirilme tarzı ve çevrenin kişide uyandırmış olduğu baskılama bu anlamda son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Daha sakin çocuklar yetiştirmek adına çocuklara uygulanan baskılar bir süre sonra karakterlerinin oturduğu sıralarda özgüven eksikliğinin yaşanmasına neden oluyor. Öğrencilik hayatında da bu sebeple son derece fazla sorun yaşayan kişinin olduğu ifade edilmektedir. Genellikle yaptıkları hatalarla yargılanacağı ve hiç başarılı olamayacaklarını düşünürler. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Özgüven eksikliği olan kişiler bir süre sonra kendi içlerine dönecekler ve kendilerini tüm sosyal ortamlardan soyutlayacaklardır. Zaman içerisinde son derece asosyal kişiliklerin ortaya çıkması muhtemel bir sorun olarak ifade edilebilir.

Özgüven Eksikliği İş Hayatını Doğrudan Etkiliyor

Her utangaç ve çekingen bir yapıya sahip olan kişilerin özgüven eksikliği yaşadığını söylemek mümkün değildir. Bunun için tüm karakteri ve yaşanan durumları analiz etmek son derece önemlidir. Bu konuda utangaçlığın son derece normal ve olası bir durum olduğunun altı çizilirken sadece dikkat edilmesi gereken noktanın dozu olduğu ifade ediliyor. Özgüven çeşitli olaylara bağlı olarak ilerleyen yaşlarda da zedelenebilir. Başarılı bir yaşam sürmek için kişilerin iş hayatında, bireysel durumlarda ve ikili ilişkilerde dışa dönük bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Bu durumda sürekli çekinen, kendi içine kapanan ve kendilerini olaylardan soyutlayan kişilerin hayatın içerisinde başarılı olma şansları da bir o kadar düşmektedir. Kendilerini kalabalık ortamlarda iyi hissetmeyen kişiler bir süre sonra bu durumu korku haline getireceklerinden dolayı işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Özgüveni Ortaya Çıkarmanız Gerekir

Özgüven yeniden ortaya çıkarılabilen bir durumdur. Bazen sonsuza kadar kişilerin özgüvenini kaybetmiş olduğu düşünülür. Ancak kişiler hayatlarında kendi başarı ve azimleri ile problem çözmeye başladıkları takdirde zaman içerisinde özgüvenlerinin de arttığını yakından görebilirler.

Genellikle aile sevgisi ve sıcaklığı görmeyen kişilerde bu durum daha fazla yaşanır. Ancak aile ve çevre desteği ve sevgisi ile kısa sürede bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bununla birlikte kişinin utangaç ve çekingen olduğunu fark etmesinin ardından zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerekmektedir. Tedavisinin ağır bir süre olduğu düşünülür. Ancak bu son derece yanlış bir yargıdır. Pozitif düşüncelerin ve duyguların ön plana çıkmasının ardından kendiliğinden özgüvenin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Aynı zamanda uzmanlar özgüven sorunlarının moralle yakından ilgili olduğunu ifade ediyorlar. Moralsiz olan ve hayatı sürekli negatif duygular içerisinde geçen kişilerin genel olarak kendilerine inanmaları ve harekete geçmeleri çok mümkün görünmemektedir. Uzmanlar bu konuda daha pozitif hareket etmeyi öneriyorlar. Kendi içerisinde sürekli alıştırmalar yapmaları doğru bir davranış olabilir. Kendisini yeniden en doğru şekilde ifade etmenin yollarını arayabilir. Ayrıca üretmek kişinin özgüvenini artıran etkenlerin başında geliyor. Bir şeyler üreten ve başarılar elde eden kişiler bir süre sonra kendilerindeki değişimi daha iyi bir şekilde fark edebilir. Kendilerini geliştirmek adına bu tür kişilerin sürekli olarak yeni şeyler okumaları ve yeni bilgiler edinmeleri önerilir. Kişilerin mutlu olacakları uğraşlar bulmaları da üretmeleri ve moral depolamaları açısından son derece önemli olabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu