Pac-Man Oyunu Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek!

Pac-Man oyunundaki temel görev karşınıza çıkan yiyecekleri yiyerek, başkalarına yem olmamak ve oyunda güçlenerek ilerlemektir. Yemek yeme görevine sahip olunması, kadınların dikkatini çekmek amaçlı oluşturulan bir fikirdi. 80’li yıllarda video oyunlarının hedef kitlesi yalnızca erkeklerdi ve Toru Iwatan bu hedef kitleyi değiştirmek istiyordu.

Oyunun ilk ismi “Puck-Man” idi. Japon dilinde yemek yemek “pakku pakku” demektir. Oyunun ismi buradan esinlenilerek Puck-Man şeklinde koyulmuştur. Puck kelimesi de aynı zamanda İngilizce’de afacan ya da yaramaz çocuk anlamına gelmektedir. Bu sayede oyun hem Japon hem de İngiliz kitleye hitap edecekti. Fakat zaman içerisinde yaşanan anlam karmaşası sebebiyle oyunun ismi okunuşuna çok benzer olan Pac-Man haline getirildi.

Oyun dünya çapında en çok oynanan oyunlardan biri haline kısa zaman içerisinde gelmiştir. Oyunun popüler hale gelmesinin ardından Buckner&Garcia tarafından “Pac-Man Fever” şarkısının bestelenmesine sebep olmuştur. Şarkının yer aldığı albüm 2 milyonluk bir satış rakamına ulaşmıştır.

Gelişen ve değişen her şey gibi Pac-Man oyunu da zaman içerisinde değişime uğradı. Oyunun orijinal versiyonunu bulmak da bu nedenle neredeyse imkansız bir hale geldi. Pek çok kişi oyunu oynadığını varsayarak, orijinal oyunu oynamamaktadır.

1982 yılında oyun Time dergisinin kapağında yer almıştır. Oyun 80’li yılların başında kullanıcıya sunulmuştur. 1982 yılında popüler olmuştur. Yakaladığı popülerlik oyunun Time dergisinin 1982 yılının Eylül ayında basılan sayısına kapak fotoğrafında yer almasını sağlamıştır.

Oyun birden fazla Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Oyun “En Çok Tanınan Video Oyun Karakteri” ve “En Başarılı Jeton Oyunu” olmak üzere defalarca Guinness Rekoru kırmıştır.

21 Mayıs 2010 yılında Pac-Man ile Doodle arasında bir anlaşma yapıldı. Google ile yapılan bu ortaklık pek çok şirketin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oldu. Doodle giriş sayfasında yer alması, 4.8 milyon saat oyunun oynanmasını sağladı ve şirketler toplamda 148 milyon dolar zarara uğramış oldu.

2011 yılında oyunun dünyadaki herkes tarafından bilinir halde olması, televizyon programının yapılmasına kadar ilerlemesine sebep olmuştur. Roy Bank, televizyon programıyla ilgili fikrin çıkış noktası olarak oyunu göstermiştir. Fakat yöneticiler oyunun bir televizyon programında yer almasına ihtiyaç duymadıklarını belirterek teklifi reddetmiştir.

Dünyadaki herkesin ilgisini çekmesi Disney gibi oldukça popüler olan bir şirketin de dikkatini çekmişti. Disney, oyunun animasyon filmini çekti. Çekilen animasyon “Pac-Man and The Ghostly Adventures” adıyla yayımlandı fakat oyunun daha önce elde ettiği başarılara bakılınca, animasyon filmi yetersiz kaldı.

Oyunun yapımcısı ve kurucusu olan Iwantani, oyun ilk çıktığında büyük bir mücadele verdi. Bunun sebebi yayımcı olan firma Namco’nun başkanı ile aralarında büyük bir tartışmanın geçmesiydi. Iwantani daima oyunun bir gün piyasadan kaldırılabileceğini düşünerek hareket etti. Namco başkanı ile yaşamış olduğu tartışmanın sebebi ise oyun içerisindeki hayaletlerin renginin beğenilmemesiydi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı