a

Patronlar Depresyona Neden Oluyorlar!

Patronlar Depresyona Neden Oluyorlar!
0

BEĞENDİM

Çalışma hayatının vazgeçilmezi olan patronlar zaman zaman çalışanların ruh sağlıklarının bozulmasına sebep olabiliyorlar. Özellikle bazı patronların iş gereği daha disiplinli ve sert davranmaları, çalışanlar arasında dengeyi tam anlamıyla kuramamaları çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Yapılan birtakım bilimsel araştırmalar sonrasında çalışanların patronlarının izlediği yol ve göstermiş oldukları tavır sonrasında depresyona girmeye dava fazla meyilli oldukları belirlenmiştir. Bu durum bir süre sonra çalışma hayatında sağlıklı olan bireylerin ruh sağlıklarının da bozulmasına neden olmaktadır.

Patronların pek çok çalışanını depresyona sokma durumlarının meydana çıkmasının ardından patronlara da bu konu hakkında bazı cezaların verilmesine karar verildi. Almanya’da özellikle çalışanların sağlıkları üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde yeni bir düzenleme ve çalışma yapılmasına karar verildi. Çalışanların mesai saatleri dışında şirket yöneticileri ile iletişime geçmemeleri için yasal bir düzenlemenin getirilmesine karar verildi. Ülke genelinde çalışanların mesai saatleri bittikten sonra patronları tarafından çeşitli işler konusunda aranmalarını engellemek ve bu anlamda kişilerin strese girmesini engellemek için böyle bir düzenlemenin getirilmesine karar verildi.

Çalışanlar Yatana Kadar Mesaide Kalıyorlar

Sağlık Sigortaları Birliği tarafından konu hakkında yeni bir araştırmanın yapıldığı öğrenildi. Bu araştırma sonucuna göre her 5 çalışandan birisinin yatmadan hemen önce dahi iş ile ilgili olan mail adresini kontrol ettiği ve herhangi bir iş planı varsa ona göre hareket ettiği öğrenildi. Bu durum bazı çalışanlar için adeta bir mecburiyet halini almış durumda. Hatta çalışanların büyük bir kısmının bu süreç içerisinde patronları tarafından özellikle tembihlendiği ve gece yatana kadar telefonlarına ulaşılabilir olmaları gerektiği yönünde bazı düzenlemelerin getirildiği ifade edildi.

Böyle bir çalışma düzenine sahip olan kişilerin kendilerini sürekli bir baskı ve stres altında hissetmelerinden dolayı zor zamanlar yaşadıkları, çalışma hayatından yeteri kadar verim alamadıkları ve bununla birlikte yaptıkları işlerden bir türlü emin olamadıkları ifade ediliyor. Ayrıca iş saatleri dışında da sürekli telefona bakmak gibi bir zorunluluk hissettikleri için bu anlamda kendilerini özel yaşantılarına ve sosyal yaşantılarına da tam veremedikleri için giderek büyüyen sorunlar yaşayabiliyorlar.

Depresyonu Yenmek Mümkün!

Sürekli ulaşılabilir olmak, patronları tarafından arandığı ancak ulaşılamadığı paniği yaşamak ve kendilerini sürekli iş ortamında gibi hissetmek bir süre sonra ciddi problemlere neden oluyor. Bu problemler arasında en yaygın olanı ise depresyon olarak ifade ediliyor. Uzmanlar kişilerin sağlıklı bir özel yaşantı ve yine sağlıklı bir iş hayatı için mutlaka dengeyi kurmalarının son derece önemli olduğunu ifade ediyorlar. Bu anlamda dengeyi kuramayan kişilerin durumu anlamak ve kavramak için birtakım uzman desteklerine başvurmaları da öneriler arasında yer alıyor.

Araştırmaların derinleştirilmesinin ardından çalışanların yaklaşık yüzde 30’luk kısmının telefon ya da e posta yoluyla sürekli olarak ulaşılabilir durumda oldukları öğrenildi. Ancak ilk olarak Almanya’da başlatılan bu çalışmanın ilerleyen dönemlerde tüm dünyada yaygınlaşması da beklentiler arasında yer alıyor.

Şirket yöneticilerine ve patronlara bu konuda büyük sorumluluklar düşüyor. Mesai saatleri dışında ve özellikle hafta sonlarında çalışanlarına kendilerine ayırabilecekleri özel zamanlar vermek ve bu süreç içerisinde iş konusunda rahatsız etmemek beklentiler arasında yer alıyor. Çalışanların ise iş hayatı ile sosyal yaşamı ayırarak bir dengeye oturtmaları bir anlamda depresyondan kurtulmaları açısından son derece önemli.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.