a

Pek Çok Çalışan Değersizlik Hissi Yaşıyor!

Pek Çok Çalışan Değersizlik Hissi Yaşıyor!
0

BEĞENDİM

Günümüzde pek çok kişi kendi içerisinde yaptığı muhasebe sonrasında kendi değerini sorguluyor. Hepimizin kendimize değer verdiği bir gerçek. Ancak bazılarımız bu değer durumunu biraz daha abartırken bazılarımız ise değersizlik duyguları ile baş etmeye çalıştığımız için ruhsal açıdan birtakım sorunlar yaşayabiliriz. Her insan kendisinin değerli olduğunu savunmalı ancak bu süreç içerisinde değer duygularını her şeyin ön plana çıkarılması insan ilişkilerinin bozulmasına ve hatta kişinin toplumda dışlanan bir birey olmasına neden olabilir. Kendine fazla değer veren kişilerin bu sınırı aşmaları halinde genel olarak narsist kişilik özellikleri gösterdikleri de tespit edilmiştir.

Kendine değer vermeyen, kendi değerinin farkında olmayan kişilerin de bu süreç içerisinde özgüven eksikliği yaşadıkları için toplum içerisinde, özellikle çalışma hayatında büyük sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. bu tür kişiler genel olarak kendilerini ifade etmek konusunda sorun yaşayabilirler. Yaptıkları işin arkasında pek duramazlar. Bu durum bir süre sonra kişilik bozukluklarına kadar gittiği için iş hayatında verimi ve başarıyı da düşürmektedir.

Kendinize Değer Vermeyi Öğrenin

Uzmanlar sık sık kişilere kendilerine değer verdiklerini hatırlatmaları gerektiğini savunuyorlar. Ancak bu durumun sözde kalmaması gerekiyor. Kişinin kendi kapasitesinin ve yapabileceklerinin farkında olması gerekir. Kendine değer vermeyen kişiler bu durumların pek farkında olmadıkları için genellikle başarı gösterebilecekleri bir durum karşısında ciddi sorunlar yaşayabilirler ve alabilecekleri işleri de ellerinden kaçırabilirler. Ayrıca kendisine değer vermeyen kişiler karşı tarafa da bu hissi geçireceğinden dolayı çevresinde bulunan insanlardan da beklenen ilgiyi ve değeri görmek konusunda ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Değerinin farkında olmak sadece sözlü olarak yapılacak bir durum değildir. Bu noktada beden dili ve davranışlarda da bu durumun arkasında durmak son derece önemlidir. Toplumumuza baktığımız zaman çocukları bir birey olarak yetiştirmek konusunda sorunlar yaşadığımız ve çocukları ciddiye almadığımız için ilerleyen dönemlerde yetişkin olan bu kişilerin güven problemi yaşamaları ve en başında kendilerine değer vermeyi bilmemeleri son derece doğaldır. Sadece iş yaşamında ya da sosyal yaşantıda değil evlilik yaşamında da değersizlik hissi son yıllarda yapılan araştırmalara göre boşanma oranlarının artmasına neden oluyor.

Değersizlik Hissinin Olumsuz Sonuçları

Toplumda yapılan bir değerlendirme sonrasında pek çok kişinin kendine değer vermediği ancak bu durumun farkında olmadığı biliniyor. Pek çok kişi başkalarını mutlu etmek için kendinden ödünler veriyor. Başkalarını kırmamak için hayır diyemiyor. Başkalarının ne düşündüğünü çok önemsediği ve çekindiği için kendi hayatını ve hayallerini yaşama fırsatı bulamıyor. Ancak tüm bunları sadece iyi niyetli oldukları için yaptıklarını düşünüyorlar. Bu duygunun derinine inildiği zaman özgüven problemi, değersizlik hissi ve kendini sevmeme durumları gündeme geliyor.

Kendini sevmeyen ve kendine değer vermeyen kişilerin enerji ve his olarak bu durumu karşı tarafa da geçirmelerinin ardından değersizlik hissi diğer insanlar tarafından da hissettirilmeye başlıyor. Kişinin böyle durumlarda kendi olumlu özelliklerini ön plana çıkarması, yapabileceklerinin farkına varması, özgüven sorununu hızlı bir şekilde çözmesi, kendine bazı hedefler koyması ve etrafa karşı kendi isteklerini kabullendirmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kendine değer vermeyen kişilerin iş hayatında da motivasyonunu yükseltmesi, başarı göstermesi ve ön plana çıkmaları mümkün değildir. Kendi değerinin farkında olmayan ve bu anlamda çeşitli sorunlar yaşayan kişilerin sorunu kendi başlarına çözememeleri halinde psikolojik yardım almaları da bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.