Piyasalar Merkez Bankası’nın Faiz Kararına Odaklandı!

Yurtiçi piyasalar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bu hafta düzenlenecek olan Para Piyasası Kurulu toplantısına odaklandı.

Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı Bekleniyor

Küresel piyasalarda pozitif durum bir yandan devam ediyor. Yurtiçi piyasaların odağında ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılacak olan bu hafta PPK toplantısı bulunuyor. Geçtiğimiz hafta küresel jeopolitik risklere ve ticaret savaşlarına rağmen ülkelerin merkez bankaları tarafından genişleme kapsamlı para politikası adımı atması bekleniyor. Küresel piyasalarda genel olarak pozitif bir seyir izleniyor. Bu yeni haftada yurtdışında ABD enflasyon verileri beklenirken, yurtiçinde Merkez Bankası’nın PPK toplantısı ve toplantıda alınacak kararlar izlenecek. PKK toplantısı bu hafta Çarşamba günü düzenlenecek.

ABD – Meksika Ticaret Gerginliği Azaldı

Amerika Başkanı Donald Trump tarafından Meksika’ya gümrük tehdidinin gündeme gelmesinden sonra ABD – Meksika arasındaki göçmen politikaları ile ilgili anlaşma sağlanmasından sonra ticaret gerginliklerinde de iyimser bir hava ortaya çıktı. Haziran aynın sonunda yapılacak olan G20 toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Donald Trump arasında geçekleşen görüşmenin devam eden ticaret savaşları ile ilgili belirleyici etki yaratması bekleniyor.

Merkez Bankası PPK Toplantısından Ne Karar Çıkacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bu hafta Çarşamba günü PPK olarak kısaltılan Para Politikası Kurulu toplantısı düzenlenecek. Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında yapılacak açıklamalar yurtiçi piyasalar ve yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Piyasalarda belirleyici etkisinin olması beklenen Para Politikası toplantısından sonra toplantıda konuşulanlar ve alınan kararlar ile ilgili yapılacak açıklamalar bekleniyor.

Kapalı