a

Psikolojik Olarak Kendimizi Nasıl Daha İyi Hissederiz?

Psikolojik Olarak Kendimizi Nasıl Daha İyi Hissederiz?
0

BEĞENDİM

Tüm yaşamımız boyunca olumsuz olarak yaşadığımız olaylar psikolojimizi olumsuz anlamda etkileyebilir. Ancak bu konuda ruhumuzu dinlendirmek ve kendimizi daha iyi hissetmek için birtakım durumları yaşam biçimimiz haline getirebiliriz. Bu süreç içerisinde ruhumuzu ve zihnimizi dinlendirmek daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli. Mutluluğa giden yolu kendimizin inşa ettiğini unutmayın. Bu süreçte öncelikli olarak kendimizi dinlememiz ve ardından kendimize güvenmemiz gerekiyor. Aksi takdirde mutluluğu bulmak pek mümkün olmayabilir. Peki bu süreçte ruhsal olarak kendimizi hazırlamamız ve iyi hissetmemiz için ne yapabiliriz?

Değişim Her Zaman İyi Gelir

doğanın gerekliliği içerisinde değişim son derece önemlidir. Her canlı ve her süreç zaman içerisinde değişime uğrar. Bazen bir sürecin bitip yeni bir sürecin başlaması iyi gelir. İnsan doğadan uzaklaşmaya başladıkça son yıllarda değişimden de korkmaya başladı. Bunun üzerine yeniden doğaya yaklaşmak ve hayatımıza değişimlerle yön vermek gerektiğini söyleyen uzmanlar değişimlere her insanın zaman içerisinde uyum sağlayacağını söylüyorlar.

Bir süre sonra yaşanan değişime uyum sağlamak ve bu süreçten yararlanmayı bilmek son derece önemlidir. Değişimden korkan kişilerin değişimin içine girdikten sonra tüm korkularından arındıkları görünmektedir.

Kendinize Değer Vermeyi Öğrenin

Kendinize değer vermediğiniz takdirde kimsenin size değer ve saygı göstermeyeceğinden emin olmalısınız. Kendinizi dinledikten sonra fikirlerinize, düşüncelerinize ve hissettiklerinize saygı duymayı öğrenmeniz gerekmektedir. Kendiniz bu değeri gösterdikten sonra ilerleyen zamanlarda karşınızdaki kişilerin sizlere değer göstermesini beklemelisiniz.

Çoğu zaman hayat telaşı içerisinde kendimizi dinlemediğimiz ve önemsemediğimiz için değer görmediğimizi fark ederiz. Dünya üzerindeki en değerli şeyin bizler olduğunu öncelikle kendimize inandırmamız gerekiyor. Yaşamımız ve hayallerimizi gözardı etmeden kimsenin insafına ya da hislerine bırakmadan yaşamak son derece önemli. Böyle bir yaşam için öncelikle cesaretli olmak gerekiyor.

Kin Tutmayı Bırakın

Kin tutmak ruhsal anlamda kişileri son derece zorlayan bir durumdur. Yorgunluğa sebep olduğu gibi aslında zorlayıcı bir durum olduğu için ruhun yaşlanmasını sağlar. Kızdığımız, üzüldüğümüz ya da sinirlendiğimiz olaylara affedici bir gözle bakmak, zamana bırakmak ve sakinleşmek zaman içerisinde ruhumuzun da dinginleşmesini sağlayabilir.

Ancak kin tutmak kişilerin ruhlarını olumsuz anlamda etkilediği gibi olumlu enerjiyi sömürmeye başlar. Kendimizi bir süre sonra kötü hisler beslemeye mecbur hissettiğimiz için kapana sıkışmış hissedebiliriz. Hem aklımızı hem de kalbimizi meşgul eden bu kötü hislerden düşünmeyerek ya da olumsuz duyguları düşünmemeye çalışarak kurtulabiliriz. Korkularımızın ve olumsuz duyguların üzerine gittiğimiz her an hayatımız çok daha yaşanılabilir bir hale gelecektir.

Kararlarınızın Arkasında Durmayı Öğrenin

Yaşam boyunca mutlu ve başarılı olma için alınan kararların doğru bir şekilde uygulanması gerekiyor. Çoğumuzun en büyük sorunu alınan kararların uygulamaya geçilmesi aşamasında tam olarak uygulanamamış olması. Ancak güçlü ve kararlı durmayı öğrenen kişilerin hayatta daha sağlam adımları attıkları biliniyor.

Etraftaki insanların ne dediklerine bakmadan istekleriniz uğruna peşinden gittiğiniz durumlar sizi başarıya götürecektir. Zaman zaman olumsuz duygularla karşılaşabilir ya da yarı yoldan dönmeyi düşünebilirsiniz. Ancak yarı yoldan dönmek toplumumuzda en çok karşılaştığımız alışkanlıklar arasında yer alıyor. Bir süre sonra bu durum bağımlılık bile yarattığı için son derece tehlikelidir. Olumlu ya da olumsuz başladığınız işleri bitirmek çok önemli. Bitirilmediği takdirde aklınızda sizi kemiren düşünceler olarak kalabilir.

Ufak değişimler ve bazı adımların ardından hayatınızda yeni bir sayfa açabilir ve yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Böylece hem başarılı hem de ruhsal açıdan mutlu bir kişiye dönüşebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.