QNB Finansbank’ın Eurobond İhracına 150 Yatırımcıdan Talep Geldi!

QNB Finansbank tarafından gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık eurobond ihracına yaklaşık 1.7 milyar dolarlık talep geldi.

QNB Finansbank’ın İhracına 1.7 Milyar Dolar Talep Geldi

2018 yılının mart ayından sonra piyasalarda eurobond ihracı yapan ilk özel Türk bankası olan QNB Finansbank tutarı 500 milyon dolar, vadesi 5.5 yıl olan eurobond ihracı gerçekleştirdi. QNB Finansbank’ın bu ihracına küresel 150 yatırımcı katılmak istedi. Bu yatırımcılardan toplam olarak 1.7 milyar dolar tutarında talep geldi. QNB Finansbank’ın 5.5 yıl vadeli eurobond ihracı en uzun vadeli yurtdışı ihraç olarak kayıtlara geçti. Eurobond ihraç işlemi Citigroup GolabalMArkets Ltd. – Mizuho International Plc. – JP Morgan Securities Plc. – QNB Capital Llc. – Societe Generale – Standard Chartered Bank tarafından yönetildi.

4 Ayda Yurtdışından Toplam 1.250 Milyar Dolar Finansman Sağladık 

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu ihraç işlemi ile ilgili açıklama yaptı. Temel Güzeloğlu, Banka olarak bugüne kadar en uzun vadede gerçekleştirilen ihraç işlemine gelen en yüksek talebi aldıklarını vurguladı. Güzeloğlu, QNB Finansbank’ın büyük ekonomik dalgalanmaların yaşandığı 2018 yılında öz kaynaklarında yüksek karlılık elde ettiklerini, ana hissedarları olan Qatar National Bank’a piyasaların güveni ve bankacılık alanındaki başarılı operasyonları sayesinde bu karı sağladıklarını, 2018 yılının aralık ayında yurtdışından sağladıkları sendikasyon kredisi işleminin de QNB Finansbank’a olan güvenin bir simgesi olduğunu, finansal kaynaklarının gücü ve çeşitli olan fonlama kaynakları ile geniş yatırımcı kitlesine ulaşabildiklerini, Aralık – 2018’deki sendikasyon kredisi de dahil olmak suretiyle geride kalan 4 ayda toplamda 1.250 milyar doları geçen tutarda yurtdışından finansman sağladıklarını belirtti.