Rabobank: Merkez Bankası ile İlgili Bağımsızlık Endişeleri Arttı!

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TCMB’nin faiz indirimi ile ilgili konuştu.

TCMB Başkanı Hızlıca Faiz İndirimi Yapmak İsteyecek

Hollanda merkezli küresel banka ve finans kuruluşu Rabobank’ın Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kademeli bir şekilde faiz indirimi uygulaması gerektiğini söyledi. Bir televizyon programına katılarak çeşitli değerlendirmelerde bulunan Piotr Matys, Merkez Bankası Başkanı’nın alınan ani bir kararla değiştirilmiş olmasına da değindi. Matys, TCMB Başkanı’nın değiştirilmesinin yatırımcılar için bazı belirsizliklere neden olduğunu, bu nedenle yeni Merkez Bankası Başkanı’nın çok hızlı bir şekilde faiz indirimi yapmak ve bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak isteyeceğini de söyledi.

Kararın Hafta Sonu Alınmış Olması Büyük Avantaj

Piotr Matys, Merkez Bankası Başkan değişikliği kararının hafa sonu alınmış olmasının Türk Lirası’ndaki oynaklığı engellediğini de belirtti. Matys’e göre kararın hafta sonunda açıklanmış olmasının yatırımcıların kararı algılaması için 2 gününün olduğu anlamına geliyor. Şayet karar hafta içi bir günde açıklanmış olsaydı Türk Lirası’nın büyük değer kayıpları yaşayacağını, TL’deki oynaklığın çok daha fazla olacağını da belirten Matys, Türk Lirası’nın buna rağmen hala en kötü performansı sergileyen para birimi olduğunu da ifade etti.

Murat Çetinkaya’nın Hakkının Verilmesi Gerek

Piyasaların şimdi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınacak olan bir faiz indirimi kararını beklediğini belirten Rabobank yetkilisi Piotr Matys, değişikliğin TCMB’nin bağımsızlığına dair endişeleri artırdığına da dikkat çekti. Matys, eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın 2018 yılının ağustos ayında yaşananlardan sonra eylül ayında dengeyi sağladığı için hakkının verilmesi gerektiğini, Çetinkaya’nın liderliğinde büyük faiz artışlarının yapıldığını söyledi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı