Rosengren: ABD Ekonomisinin Faiz İndirimine İhtiyacı Yok!

Boston FED Başkanı Eric Rosengren faiz indirimlerine muhalefet etmeye devam ediyor.

Boston FED Başkanı Muhalefet Olmaya Devam Etti

ABD Merkez Bankası’nın Boston Başkanı Eric Rosengren, FED’in bu ay sonunda düzenleyeceği FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz indirimi kararı alınması konusuna muhalefet etmeyi sürdürüyor. Rosengren’in faiz indirimi beklentilerine karşı çıkan açıklamaları devam etti. Boston FED Başkanı ABD ekonomisinin, diğer ülkelerin yaptıkları gibi ekonomik büyümenin teşviki için para politikalarını gevşetmeye ihtiyacı olmadığı fikrini savunuyor.

Para Politikasının Gevşetilmesini İstemiyorum

Boston FED Başkanı Eric Rosengren yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin büyümesi için diğer ülkelerin yaptığı gibi para politikası uygulamalarının gevşetilmesine ihtiyaç olmadığını söyledi. Eric Rosengren, kendisinin şayet Japonya Merkez Bankası ya da Avrupa Merkez Bankası’nda görevli olsaydı faiz indirimi kararına destek verebileceğini, ancak ABD ekonomisinin faiz indirimini gerektirecek bir noktada olmadığını söyledi. Rosengren ülke ekonomisinin şu aşamada makul düzeylerde olduğunu ve ekonomi için uygulanacak para politikasında bir gevşeme olmadan da gayet iyi bir iş çıkarttığını söyledi. Eric Rosengren, ABD Merkez Bankası’nın para politikasının gevşetilmesini istemediğini sözlerinde ifade etti.

 Doğru Olan Faizlerde İndirim Yapmak Değil

Boston FED Başkanı Eric Rosengren tarafından son yapılan açıklamada politika yapıcılarının ekonomi için doğru olana karar verilmesi gerektiğini belirtti. Eric Rosengren, finans piyasalarının istediğinin ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklediğini, ancak buna rağmen yine de doğru olanın yapılmasının gerektiğini, doğru olanın da faizlerde indirim yapılmaması olduğunu da sözlerine ekledi.

Kapalı