Rus Varlık Fonu Sberbank Hisselerini Alacak

Sberbank hisselerini satışa çıkaracağını açıkladıktan sonra durum hakkında Rus hükümeti harekete geçti. Sberbank’ı merkez bankasından satın alabilmek adına varlık fonu kaynaklarını kullanmaya hazırlandığı belirlendi.

Ruh hükümeti bir süredir Sberbank’ı yakından takip ediyordu. Özellikle Sberbank’ın hisselerini satışa çıkaracağını açıklamasının ardından yeni bir hareketlilik yaşandığı öğrenildi. Hisselerin satın alınması aşamasında Ulusal Varlık Fonu harekete geçecek.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin en iyi bankası olarak anılan Sberbank’ın kontrol hissesinin Rusya merkez bankası elinden alınıp Rus hükümetinin eline geçmesinin beklendiğinin altı bir kez daha çizilmiş oldu.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında nasıl bir yol haritası izleneceği merak konusu olmuştu. Bu noktada Sberbank’ın satışından elde edilen kar oranlarının devlet bütçesine aktarımının yapılacağı ve bu noktada bütçede değerlendirileceği belirlendi.

Rusya Merkez Bankası’na bakıldığı zaman şimdilerde Sberbank üzerinde yüzde 50’nin üzerine bir para sahip olduğu belirlendi.