Rusya Merkez Bankası’ndan Petrol Fiyatları Senaryoları!

Rusya Merkez Bankası tarafından gelecek dönemdeki petrol fiyatları ile ilgili senaryolar oluşturuldu.

Rusya Merkez Bankası Ekonomik Öngörülerini Paylaştı

Rusya Merkez Bankası tarafından ülkedeki ekonomik gelişmeler ışığında orta vadedeki petrol fiyatı tahminleri açıklandı. Rusya MB bu konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Raporda Rusya ekonomisinin gidişatı ile ilgili karamsar ve iyimser tablolara yer verilerek tahminler yürütüldü. Rapor Komsomolskaya Pravda adlı gazete tarafından paylaşıldı. Rusya Merkez Bankası’nın raporuna göre Brent petrol varil fiyatı gelecek 2 yıllık süreçte en kötümser ihtimalle 20 dolar oalbilir. Petrol fiyatları ile ilgili yapılan en iyimser tahminde ise petrol fiyatlarının 75 dolara kadar çıkabileceği belirtildi.

Petrol Fiyatları Gelişmelere Göre Belirlenecek

Rusya Merkez Bankası’nın ekonominin gidişatını baz alarak hazırladığı raporda petrol fiyatlarının en yüksek ihtimalle şu dönemde 60 dolar – 65 dolar aralığında kalacağının tahmin edildiği bildirildi. Rusya MB raporunda ayrıca İran ve Venezuela’da petrol ihracatında yaşanan olumsuz gelişmelerin OPEC yani Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün üretimi azaltmaya yönelik anlaşmasının devamı olarak küresel ekonomide yaşanacak gelişmelere, dünya genelinde Rusya aleyhine olacak yaptırımlara göre petrol piyasalarında belirleyici niteliğe sahip olacağı da belirtildi.

Rusya Kara Gün Parası Biriktirmeye Devam Ediyor

Raporda küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, pek çok jeopolitik riskin sermayede kaçışa neden olduğuna da dikkat çekildi. Rusya Merkez Bankası büyümenin yavaşlamasının ve jeopolitik risklerin küresel ekonominin gelecek dönemlerde karşılaşacağı en önemli riskler olarak görüyor. Rusya bütçesi belirlenirken şu dönemde petrol fiyatı 40 dolar olarak baz alınıyor. 40 doların üzerindeki petrolden elde edilen gelirler kara gün parası olarak rezerv fonlarında biriktiriliyor.

 

Başa dön tuşu
Kapalı