rusyada-46-bankanin-lisansi-iptal-edilebilir

Rusya’da 46 Bankanın Lisansı İptal Edilebilir!

Rusya Merkez Bankası’nın bankalara yönelik yürüttüğü temizlik operasyonu devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası’nın Temizlik Operasyonları Sürüyor

Rusya Merkez Bankası tarafından bir süredir ülkedeki bankalara yönelik olarak bir temizlik operasyonu yürütülüyor. Bu konuda fikir bildiren uzmanlar önümüzdeki 1 yıllık süreçte bu operasyonlar kapsamda Rusya’da 46 bankanın lisansının iptal edilme ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar bu operasyonun önümüzdeki aylarda da hızla devam edeceğini düşünüyorlar. Bu fikir 2020 yılının mayıs ayına gelindiğinde Rusya’daki her 10 bankadan 1’inin faaliyetlerinin durdurulacağı anlamına geliyor. Rusya’da gelecek 1 yılda 46 bankanın bankacılık lisansının iptalinin söz konusu olduğu konuşuluyor.

Büyük Rus Bankalarının da Lisansı İptal Edilecek

Rusya’nın bilinen en eski kredi derecelendirme kuruluşu olan Expert RA tarafından bu konuda bazı değerlendirmeler yapıldı. Expert RA, Rusya’daki küçük bankaların diğerlerine göre daha çok risk taşıdığını söyledi. Ancak Expert RA’ya göre Rusya’daki 100 büyük banka arasından da lisans iptaliyle karşılaşacaklar olacak.

Rusya’da Bankaların İflas Etme Riski Artıyor

Diğer yandan RBC tarafından yapılan bir haberde Rus bankacılık sistemi dahilinde olan bankaların iflas etmeme ihtimalleri üzerine hazırlanan Bankacılık Sektörünün Sağlığı Endeksi’nde veriler son üç aydır aralıksız şekilde düşüş kaydediyor. 1 Temmuz 2018 tarihinde endeks yüzde 89.8 olarak hesaplanmıştı. Bu oran 1 Nisan 2019 tarihinde yüzde 89.1’e düştü.

Bankaların Kredi Kapasiteleri Düşüyor

Lisansların iptal edilme sebepleri arasında Rus bankalarının kredi kapasitelerinin düşmesi de gösteriliyor. 2019 yılının ilk üç aylık döneminde Rusya’da 99 banka kar elde edemedi. 162 banka tarafından da yüzde 15’in üzerinde net kaynak çıkışı sergilendi.