Rusya’da Mevduat Faizleri Enflasyona Fark Attı!

Rusya’daki mevduat sahiplerinin enflasyon oranlarının oldukça üzerinde gelir elde ettikleri ortaya çıktı.

Rusya’da Ortalama Mevduat Faizi Yüzde 7.4

Rusya bankalarının mevduat faizlerinin ülkedeki enflasyon oranlarına rağmen sağladığı getirinin oldukça yüksek olduğu açıklandı. Rusya’da 2018 yılında enflasyon yüzde 4.3 oranındaydı, şu anda yüzde 4.7 seviyesinde bulunuyor. Ekonomi uzmanları 2019 yılının sonunda enflasyonun yüzde 4 – yüzde 5 civarında olacağını tahmin ediyorlar. Diğer yandan 10 büyük Rus bankasının ortalama mevduat faizleri son dönemlerde düşüş göstermesine rağmen yine de yüzde 7.14 olarak hesaplanıyor. Başka bir deyişle Rusya’daki mevduat sahipleri enflasyonun üzerinde getiri elde ediyorlar.

Rusya Merkez Bankası’nın Faizleri İndirmesi Bekleniyor

2019 – Haziran döneminde Rus bankaları mevduat faizi oranı yüzde 7.27’ye kadar çıktı. Rusya Merkez Bankası’nın faizlerinin düşmesi ve enflasyon oranlarının seyri mevduat faizlerinin temmuz ayında düşüşüne neden olsa da, faiz getirisi enflasyonun üzerinde kazandırmaya devam ediyor. Rusya Merkez Bankası tarafından 17 Haziran 2019 tarihinde yapılan açıklamada gösterge faizinin yüzde 7.5’e indirildiği bildirilmişti. Temmuz ayın içinde de Rus Merkez Bankası ile ilgili beklentiler faiz indirimi yapacağı yönünde.

Rusya Merkez Bankası 2014’de Faizleri Yüzde 17’ye Yükseltti

Rusya bankalarının mevduat faiz oranları 2014 yılının aralık ayında yaşanan Kırım krizinden sonra doların 80 rubleye yükselmesiyle birlikte yüzde 15.6’ya kadar tırmanmıştı. O dönemde Rusya MB şok önlemler alarak rublenin değer kayıplarının önüne geçmişti. Rusya Merkez Bankası gösterge faizini 2014 yılında yüzde 11.5 oranından yüzde 17’ye yükseltmişti. Bu hamleyle dolar; Rus rublesi karşısında hızlı bir şekilde düşmüştü.

Başa dön tuşu
Kapalı