Rusya’da Yabancı Yatırımlar Son 10 Yılın Dibini Gördü!

Rusya Merkez Bankası’nın verilerinden ülkeye yapılan yabancı yatırımların 10 yılın dip seviyesini gördüğü öğrenildi.

Rusya Merkez Bankası Verileri Açıklandı

Rusya’da yabancı yatırımların son 10 yılın en düşük düzeyinde olduğu öğrenildi. Rusya Merkez Bankası tarafından bu durumun sebepleri açıklandı. Rusya Merkez Bankası’na göre yıllardan beri ülkeye offshorelar aracılığıyla dönen sermayenin kesilmiş olması Rusya’ya yapılan yabancı yatırımların dip seviyeyi görmesine yol açtı. 2018 yılında Rusya’ya yabancı sermaye girişi, 2017 yılındaki girişe göre üç kat azaldı ve 8.8 milyar dolara düştü. Yabancı yatırımların Rusya’daki GSYH’ye oranı geride kalan 10 yılın en düşük seviyesinde kaydedildi.

Rusya’ya En Çok Sermaye Girişi Güney Kıbrıs’tan Oluyor

Rus Merkez Bankası verilerinden ülkeye yapılan net yatırımların 2014 yılından bu yana en yüksek gösterge olan 23.1 milyar dolara çıktı. Rusya MB uzmanları Rusya’da yabancı yatırımlarda gören eksilmenin en büyük sebebinin offshore ülkelerinden uzun yıllardan beri süren sermaye akışının azalması olduğu belirtildi. Rusya’ya sermaye girişinin en çok olduğu ülkenin Güney Kıbrıs olduğu bildiriliyor. Tam tersi olarak Rusya’dan Güney Kıbrıs’a sermaye girişi 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 7.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Rusya Bankacılık Sektörüne 6 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

Rusya Merkez Bankası verileri ülkede 2018 yılında bankacılık sektörü dışındaki sektörlerde 30 milyar dolar değerinde çıkış oldu. Yurtdışı ülkelerinden Rus bankacılık sektörüne gerçekleşen yatırım girişi tutarı da 6 milyar dolarlık düzeyde kaldı. Ekonomi uzmanları ortaya çıkan bu tablonun Rusya’dan offshore ülkelerine çıkan sermayenin eskisi gibi bir hızda geri dönmemesinin işareti olduğunu bildiriyorlar.

 

Kapalı