Rusya’nın Uluslararası Rezervleri 500 Milyar Doları Geçti!

Rusya’nın uluslararası rezervleri son bir haftada yüzde 1.5 arttı.

Rusya’nın Uluslararası Rezervlerinde Yüzde 1.5 Artış

Rusya Merkez Bankası verilerinden ülkenin uluslararası rezervlerinin 31 Mayıs 2019 – 7 Haziran 2109 tarihlerini kapsayan haftada yüzde 1.5 arttığı öğrenildi. Rusya’nın uluslararası rezervleri bahsi geçen haftada 502 milyar dolara erişti. Rusya Merkez Bankası tarafından her hafta düzenli olarak paylaşılan verilerden 31 Mayıs – 7 Haziran 019 tarihlerindeki haftaya ait bilgiler edinildi. Rusya’nın uluslararası rezervlerinin geçen hafta ulaştığı düzey, 2014 yılından bu yana ulaşılan en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti. Rusya’daki uluslararası rezervleri bir haftada yüzde 1.5 oranında artış göstererek 502 milyar dolara kadar çıktı.

Rusya’da Olası Kriz için 500 Milyar Dolarlık Rezerv Yeterli

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından bundan bir süre önce bir açıklama yapılarak Rusya’daki olası kriz senaryolarına karşı uluslararası rezervlerin 500 milyar dolar civarında olmasının yeterli olacağı söylenmişti. Rus MB Başkanı Elvira Nabiullina yanı açıklamada Rusya Merkez Bankası’nın sahip olduğu rezervlerin artırılması için çalışmaya devam edeceklerini de söylemişti.

2008 Ağustos Ayında Rekor Seviyeye Ulaşmıştı

Rusya’da döviz hükümet ve Rusya Merkez Bankası tarafından yönetiliyor. Ülkedeki döviz türünden mevduatlar, IMF yani Uluslararası Para Fonu rezerv pozisyonları, alton ve diğer türdeki rezerv varlıkları; Rusya’nın toplam rezervlerini oluşturuyor. Rusya uluslararası rezervler 2008 yılının ağustos ayında 598 milyar dolara ulaşmıştı. Bu rakam o tarihe kadar ulaşılan rekor seviye olarak kayıtlarda yerini almıştı.

Kapalı