a

Sabah Erken Kalkmanın 5 Faydası

Sabah Erken Kalkmanın 5 Faydası
0

BEĞENDİM

Her yerde sabah erken kalkmanın faydaları konuşuluyor. Birçok kişi için sabah erken kalkmak adeta işkence olarak adlandırılıyor. Ancak son yıllarda uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında erken kalkmanın sağlığa ve yaşama olan faydaları gözler önüne serildi. Kış aylarında erken kalkmak çoğu zaman çeşitli şikayetlere sebep oluyor. Havanın tam aydınlanmamış olması, dışarıdaki kötü hava koşulları yatağımızı terk etmemizi engelleyebilir.

Tüm başarılı insanların hayatlarını incelediğimiz zaman erken kalktıklarını görmemiz mümkün. Daha başarılı bir hayat ve sağlıklı bir beden istiyorsak akşam normal saatlerde uyuyup gündüz erken kalkmamız gerekiyor. Erken kalkmaya alıştıktan bir süre sonra günü çok daha zinde ve verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.Hayatını düzene sokmak isteyenler içinde erken kalkmak son derece büyük bir adım olabilir. Yapılan araştırmalar sonrasında erken kalkan pek çok kişinin geç kalkan kişilere göre hayatlarında daha enerjik ve mutlu olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Hayatınızı Düzene Sokabilirsiniz

Gece kuşu olarak bilinen gece uyanık kalıp sabahları uyuyan kişilerin gün içerisinde oturtulmuş bir düzenlerinin olmadığı bilinir. Gece geç yatan kişilerin sağlıklı bir uyku uyumaları ve sabah erken saatlerde kalkarak güne enerjik başlamaları neredeyse imkansızdır.

Bu durum bir süre sonra hayatlarına düzensizlik ve endişe olarak geri dönecektir. Uyku açığı sebebiyle ortaya çıkan uykusuzluk yorgunluk olarak yansıyacağı için çoğu zaman kişilerin hayatlarını kabusa çevirmektedir. Bu sebeple daha disiplinli ve düzenli bir hayatı benimsemek istiyorsanız kendinizi alarmı kurarak sabah erken uyanmaya zorlamalısınız. Böylece günlük işlerinizi daha planlı ve ertelemeye ihtiyaç duymadan zamanında yaptığınızı göreceksiniz.

Sabah Erken Uyanmak Mutluluk Sebebi

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre sabah erken saatte uyanan insanların geç saatte uyanan kişilere göre çok daha mutlu bir yaşam sürdükleri ortaya çıkmıştır. Güne erken başlayarak harekete geçen, yapılması gereken pek çok işi tamamlayan ve kendilerine zaman ayıran kişilerin gün içerisinde kendilerini çok daha mutlu hissettikleri ortaya çıktı. Böylece kendilerini kapana sıkışmış hissetmeden, panik yaşamadan rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürüyorlar.

Depresyon Riskini En Az Seviyeye İndirebilirsiniz

Yapılan araştırmalar çerçevesinde erken kalkan kişilerin geç kalkan kişilere göre çok daha az depresyon riski taşıdıklarını ortaya koymuştur. Bunun asıl nedeni vücudu erken kalkmaya alışan kişilerin gün içerisinde kendilerini çok daha enerjik, mutlu ve huzurlu hissetmelerinden dolayı depresyon riskini uzun vadede ortadan kaldırdığı söyleniyor. Ancak geç uyanan ve günü kaçıran kişiler uyku düzensizliği sebebiyle kendilerini çoğu zaman yorgun hissettikleri için depresyona daha çok eğilimli oldukları saptandı.

Daha Pozitif Düşünebilirsiniz

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar çerçevesinde sabah erken kalkan ve kendilerine zaman ayıran kişilerin daha pozitif oldukları ortaya çıktı. Pozitif enerjiyle dolu olan bu kişilerin tüm hayatlarını daha verimli şekilde geçirebilecekleri düşünülüyor. Diğer kişilere göre negatif enerjilerden daha uzak daha mutlu bir yaşam sürdükleri ortaya çıkmıştır.

Kendinize Zaman Ayırabilirsiniz

Sabahları erken uyandığınız ve erken saatte işe koyulduğunuz zaman birçok işin çok daha erken saatte, başka zamana sarkmadan tamamlandığını görebilirsiniz. Böylece kendinize ayıracağınız zaman artacağından dolayı daha çok kendinizle baş başa zaman geçirebilirsiniz. Kendi hobilerinize ve hayatınıza ayıracağınız zaman daha mutlu ve daha verimli bir hayat açısından son derece önemlidir. Kendisine her anlamda zaman ayırmayı bilen kişilerin hem daha mutlu, hem daha sağlıklı bir yaşam sürdükleri belirlenmiştir.

Erken kalkmaya alışmak için kendinize bir süre zaman vermeniz gerekebilir. Alışkanlığı kazandıktan sonra ise geç kalmak günü kaybetmiş gibi bir his yaşamanıza sebep olabilir. Böylece kısa sürede hayatınızı ve bedeninizi düzene sokabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.