a

Sabahları Ağız Kokusunu Gidermenin 5 Yolu

Sabahları Ağız Kokusunu Gidermenin 5 Yolu
0

BEĞENDİM

Birçok kişinin problemi haline gelen ağız kokusu aslında ciddi bir sorundur. Özellikle sabahları kalktığımız zaman çeşitli sebeplere bağlı olarak daha sık gerçekleşen ağız kokusunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu durum diş ve diş eti hastalıkları ile ilgili olduğu gibi mideden gelen sorunlarında habercisi olabilir. Bunun yanı sıra tüm gece boyunca kapalı kalan ve hava almayan ağız içerisinde bakterilerin birikmesinin ardından böyle bir durum yaşanabilir. Böyle durumlarda sadece kendimizi rahatsız etmekle kalmayıp yanımızdaki kişileri ve sosyal hayatımızda çevremizdekileri rahatsız edebiliriz. Ağız kokusunun daha ciddi sorunlara yol açmadan önce mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Öncelikli olarak boğazda oluşmuş bir enfeksiyon olabileceği gerekçesi ile bir kulak burun boğaz uzmanına görünmek mantıklı olabilir.

Tıbbi nedenlerinin araştırılmasının ardından daha kolay bir şekilde önlem alınabilir. Ağız kokusunun sebepleri çeşitli olabileceği için tüm sebepler üzerinde durabilmek son derece önemlidir. Peki sabahları uyandığınız zaman sizi rahatsız eden bu ağız kokusu ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Karanfil Çiğnemek Çözüm Olabilir

Özellikle doğal yöntemler ile ağız kokusunun engellenmesi amaçlanıyorsa ilk iş olarak bir karanfil çiğneyebilirsiniz. Aromasının yoğun olması, hem ağza hem de vücuda doğal bir aroma ve koku vermesi sebebiyle tercih edilebilir. Bu bir alışkanlık haline getirildiği zaman hem ağız kokularını engeller hem de sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Herhangi bir zararının olmaması olası yan etkilere karşı koruyucudur.

Diş İpi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Dişleri düzenli fırçalayanların dahi bir süre sonra ağız kokusu yaşadıkları görülüyor. Bu durumun pek çok nedeni olabilir. Ancak dişleri düzenli fırçalamak istenilen temizliği vermeyebiliyor. Böyle durumlarda öncelikli olarak dişimizin arasında kalan tüm artıklardan ve oluşabilecek bakterilerden kurtulmamız gerekiyor. Böyle bir durumda dilimizi fırçalamayı ihmal etmememiz gerekiyor. Dili fırçalamayı ihmal etmek büyük bir hata olarak değerlendiriliyor. Çünkü bakterilerin çok büyük bir kısmı dil üzerinde oluştuğu için ağız kokusuna sebep oluyor. Ayrıca diş fırçasının ulaşamadığı diş araları için diş ipi kullanmak bakterilerin üremesini önemli ölçüde engelleyeceği için son derece önemlidir.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Bol su içmek ağız kokusunu engellemenin en önemli adımlarından birisidir. Vücudun genel sağlığını da koruduğu için çok önemidir. Bu süreç içerisinde hem diş sağlığını hem de vücut sağlığını koruyabilirsiniz. Sabah uyandıktan sonra büyük bir bardak ılık suyla güne başlamak ağız içerisinde oluşan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Kapalı kalan ağzın bir anlamda hava almasını ve su ile birlikte temizlenmesini sağlar. İç organların çalışması konusunda da son derece önemli olduğu için bu anlamda vücut içerisinde genel bir temizlik sağlayabilir.

Yoğurt Ağız Kokusunu Önler

Yoğurt çok faydalı bir probiyotik olarak biliniyor. Probiyotikler için hem ağız içinde hem de vücut içerisindeki bakterilerin ortadan kaldırılması açısından son derece önemlidir. Sabahları güne yoğurt yiyerek başlayabilirsiniz. Sorunu genel anlamda önlemek için ise hayatımızın içerisine yoğurdu alarak sık sık tüketimini sağlayabilirsiniz.

Aç Kalmamaya Çalışın

Açlık ağız kokusuna sebep olan en önemli sebepler arasında yer alıyor. Vücudun aç kalması bakteri üretimini artırıyor. Ağızın herhangi bir şekilde işlev görmemesi ve kapalı kalması ise ağız kokusunu destekliyor. Sabah uyandıktan sonra midemizi zorlamayacak kahvaltı seçeneklerinden faydalanmak son derece önemli. Böylece güne hem enerjik bir başlangıç yapabilir hem de ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Çoğu zaman sosyal hayatı bitirme noktasına gelen ağız kokusunun hafife alınmaması gerekiyor. Pek çok hastalık konusunda da ipuçlar verdiği için son derece önemli olabilir. Bu durumda dikkatli olmak ve önlem almak çok önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.