Sabahları Erken Kalkan Kadınlar Daha Sağlıklı!

Sabah erken kalkmak aslında çoğu zaman pek çok kişi için ciddi bir sorun olarak ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde erken kalkmanın doğru ve zorlayıcı olmadan gerçekleşmesi için kişilerin kendilerini bu duruma alıştırmaları öneriliyor. Ancak belirli bir süre boyunca erken kalkmak ve bir anlamda metabolizmayı zorlamak ile birlikte bu durumun mümkün olduğu ifade ediliyor. Özellikle iş yaşantısında aktif olarak çalışan kişilerin uzun süreler boyunca erken kalktığı ve bu durumun bir süre sonra alışkanlık haline geldiği biliniyor.

Erken kalkmak aslında pek çok açıdan son derece faydalı. Erken kalkan kişilerin hayatta psikolojik açıdan çok daha pozitif kişiler oldukları biliniyor. Bununla kalmayıp mantığını ve zihnini çok daha hızlı çalıştırdıkları görülmüştür. Uykunun vücut için son derece yararlı olduğu biliniyor. Vücudun ve beynin dinlenmesini aynı zamanda dinlenirken gerekli olan hormonların salgılanması için zorunlu bir aktivitedir. ancak uykunun insan bünyesi için doğru zamanlarda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte sabahları erken kalkmak kişilerin gün boyu daha aktif olmalarını ve zamanı doğru değerlendirmelerini sağlıyor. Geç uyanan kişilerde vücudun getirdiği bir miskinlik olduğu için hızlı bir şekilde güne odaklanmaları neredeyse imkansız hale geliyor. Günün bitmesi ile birlikte özellikle çalışan kişilerin gün içerisinde pek çok işi aslında bitiremedikleri görülmektedir. Genetik olarak vücudu zorlayan bir durumdur.

Meme Kanserine Yakalanma Riski Düşüyor

İngiltere’de erken uyanmak konusunda birtakım bilimsel araştırmalar yürütülmüş. Bu araştırmalara göre erken kalkmanın sağlığa ne gibi faydaları olduğu konusunda bir çalışma gerçekleştirilmiş. Bu çalışma ile birlikte sabahları erken kalkan ve güne daha erken başlayan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin geç kalkan kadınlara göre çok daha az olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın defalarca tekrarlanması üzerine bu durumun ne kadar ciddi olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

Bilimsel bir dergide yayımlanmayan ancak bilim insanları tarafından yürütülen başka bir çalışma çerçevesinde bu araştırmanın sonuçlarının düzenlenen bir Ulusal Kanser Araştırmaları sempozyumunda katılımcılar ile paylaşılması ve bunun üzerine gerekli görüşlerin tartışılması amaçlananlar arasında yer alıyor.

Geç Kalkmak Kanseri Tetikliyor!

Genetik anlamda kadınların vücutları incelendiği zaman erken kalkmak ve hastalıklar arasında ciddi bir bağın olduğu tespit edildi. Bu araştırmanın doğru sonuç vermesi ve yanılma payının azaltılması için bir anlamda 400 kadının tüm genetik bilgileri bilimsel ortamda yeniden gözden geçirildi. Sonuç olarak genetik anlamda vücutları erken kalkmaya programlı olan kadınların pek çok açıdan daha şanslı oldukları ve hayata bir sıfır önde devam ettikleri öğrenildi. Genetik yapılardan yola çıkarak geç kalkmaya alışık olan kadınlarda daha fazla meme kanseri riskinin görüldüğü tespit edildi.

İş hayatında aktif olan ve bu yüzden sabahları erken kalkan kadınların verimli oldukları ve hafızalarının daha hızlı bir şekilde çalıştığı da diğer tespit edilenler arasında yer alıyor.

Meme kanseri konusunda yapılan araştırmada risklerin erken kalkmak ile birlikte azaldığının ortaya konması üzerine bu sonuca tam olarak nasıl varıldığı kesin olarak bilinmiyor. Bu konudaki belirsizliğin altı kesin olarak çizilirken bu konunun açığa kavuşturulması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. bilim insanları özellikle geç yatan kişileri akşamcı insanlar olarak tanımlamakla birlikte bu risk faktörlerinin tam olarak ne olduğunun belirlenmesi ve şartların iyileştirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını amaçlıyorlar. Özellikle günümüzde geç yatıp geç kalkan kişi sayısının oldukça fazla olması durumun riskler açısından ciddiyetini ortaya koyuyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı