Sağlıklı Beslenme Takıntısı Olanlar Buraya! Ortoreksiya Nervoza Nedir?

Özellikle kadınlarda görülen “sağlıklı beslenme” takıntısı, son zamanlarda dünyada psikolojik bir rahatsızlık olarak görülmeye başlandı. “Ortoreksiya Nervoza” olarak adlandırılan ve tam Türkçe karşılığı “Temiz Yeme Hareketi” olan bu rahatsızlık, sağlıklı yaşam tarzına geçiş yapan ve bu dönemde psikolojik olarak etkilenen, bunu bir takıntı haline getiren bireylerde görülüyor.

Geçmiş yaşantısında kilo problemi yaşayan insanların bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı daha da yüksek! Sağlıksız olarak sayılan unlu, yağlı, şekerli ve her türlü paketli yiyeceklerden uzak duran bu kişiler, yeme bozukluğuna sahip oluyor. Sağlıklı olacağım derken, bu durumun abartılıp travma ve takıntı haline gelmesi günümüzde sıkça karşılaşılan “Anoreksiya” ya da “Ortoreksiya Nervoza” hastalığına dönüşebiliyor.

İki hastalık arasında çok ince bir çizgi bulunuyor. Anoreksiya kilo almaktan korkan, yediklerini aşırı miktarda kısıtlayan ve kendisini kabul etmeyen insanların yaşadığı bir rahatsızlık olurken, Ortoreksiya kilo almaktan korkmayan fakat sürekli olarak yediklerinin kalitesini düşünen, yedikleri besinleri grup grup ayıran ve gıdaların sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğuna göre ayırmak zorunda hisseden kişilerin yaşadığı bir rahatsızlık oluyor. Örneğin marketten bir adet çikolata almak istiyor fakat üzerindeki değerlere göre çikolata tercihi yapılıyor ya da çikolata alınmıyorsa, birey çoğu gıdadan uzak durmak istiyorsa, Ortoreksiya sendromu yaşıyor olabilir.

Peki bu hastalık neden oluşuyor? Genellikle diyet başlangıcı yapan ve diyetlerine uzun süre devam eden insanlar, bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Bu alışkanlık zaman içerisinde sağlıklı beslenme takıntısına dönüşebiliyor. Sağlığınızı iyileştirmek isterken, psikolojik olarak travma yaratan bir rahatsızlığa yakalanabilirsiniz! Bu hastalık bireylerde obsesif kompülsif bozukluk da yaratıyor. Aynı zamanda aşırı mükemmeliyetçilik, anksiyete, aşırı kontrolcü olma ve yüksek stres de rahatsızlıkla beraber gelen çeşitli psikolojik hastalıklar olarak yer alıyor.

Bireylerin Ortoreksiya Nervoza olup olmadığını anlamaksa aşağıdaki belirtilere bakarak anlamak mümkün:

 • Kendilerini duygusal olarak sıkıntıya sokacak, üzülecek ve pişman edecek her türlü besinden uzak durma
 • Diyetlerine uymadıkları takdirde aşırı pişmanlık ve üzüntü hissetme
 • Zaman içerisinde sağlıksız herhangi bir besin alındığında bu durumdan şikayetçi olma ve anksiyete oluşması
 • Tüm gıda gruplarına karşı dikkatli olma ve yiyecekleri besin gruplarına göre ayırıp, ne yediğinden çok hangi besini tercih ettiğine dikkat etmek
 • Paketli, unlu, yağlı ve şekerli tüm yiyeceklerden uzak durma ve genel olarak kendi besinlerini hazırlamak
 • Dışarıda yemek yemek istememek
 • Aşırıya kaçıldığı takdirde ağır spor ve egzersizler yaparak telafi edeceğini düşünmek

Bu hastalığa sahip olan bireyler zaman içerisinde çıkan belirtilerin sonucunda da ortaya aşağıdaki durumlar çıkıyor:

 • Kötü beslenme alışkanlığı
 • Ciddi kilo kayıpları
 • Yaşam kalitesi bozulduğu için bireylerde ortaya çıkan sosyal ve profesyonel yaşama uyum sağlayamama sorunu
 • Bireyin bedenine ve yediklerine karşı aşırı duygusal bağlılık duyması

Peki bu hastalıktan kurtulmak mümkün mü? Bu hastalığa sahip olan bireylerin yeme bozuklukları şiddetli bir hale geldiyse, ancak psikolojik bir destek yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Fakat bu durum yeme bozukluğuna ulaşmadıysa, hastalık kurtulmanın ilk çözümü sağlıklı beslenme ve yaşama hakkında destek almaktır. Bir doktor, diyetisyen ya da psikolog yardımıyla bu yardım alınabilmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu