Sberbank, Denizbank’ı Satınca Karı Düştü!

Rusya’nın en büyük bankası olarak bilinen Sberbank, geçtiğimiz günlerde kar açıklaması yaptı. Bu süreçte Denizbank’ı satması sebebiyle kar oranının düştüğü belirlendi. Denizbank’ın satışının gerçekleştirilmesinin ardından üçüncü çeyrekte kar oranının yüzde 31.25 miktarında azaldığı tespit edildi.

Rus bankası olan Sberbank net karını açıkladı. Denizbank’ın satışının gerçekleştirilmesi ile birlikte üçüncü çeyrekte net karının gerilediği öğrenildi. 2018 yılının aynı dönemine bakıldığı zaman kar oranının yüzde 31,57 miktarında düştüğü ve 156.1 milyar ruble olduğu belirlendi.

Sberbank Açıklama Yaptı

Sberbank net kar oranlarını açıkladıktan sonra konu hakkında bir değerlendirmede bulundu. Bankanın net karındaki düşüşün asıl sebebinin Denizbank’ın satışı ile gerçekleştiği belirtildi. Değerlendirmelerde ‘Üçüncü çeyrek sonuçlarına baktığımız zaman, Denizbank’ın satışının ardından 73.3 milyar rublelik bir zarar yaşadık. Bu zarar kar oranlarımıza yansıdı’ dendi.

Kar oranları incelendiği zaman, Denizbank’ın satışının ardından, ihtiyaç kalmadığı gerekçesi ile çalışan sayısında da bir azalma meydana gelmiş. Çalışan sayısı yüzde 5.5 oranında azalmış. Sonucunda 277 bin 600 kişilik bir çalışma ekibine gerilediği belirlendi. Sberbank tarafından gerçekleştirilen satış işlemleri geçtiğimiz Temmuz ayında yapıldı. Denizbank hisselerinin satışı Emirates NBD’ye yapıldı.

Bankanın açıklanan net kar oranlarından dolayı pek memnu olmadığı ancak bundan sonraki dönemde toparlama sürecine gireceği umuluyor.

Başa dön tuşu
Kapalı