Sberbank Denizbank’ın Satışı ile İlgili Tarih Verdi!

Sberbank Genel Müdür Birinci Yardımcısı Lev Khasis, Denizbank’ın satışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Denizbank’ın Satışı İkinci Çeyrekte Tamamlanır

Sberbank Genel Müdür Birinci Yardımcısı Lev Khasis yaptığı açıklamada BAE Merkez Bankası’ndan onay çıkarsa satışın ikinci çeyrekte sonlanacağını söyledi. Denizbank’ın satışı ile ilgili konuşan Lev Khasis tarafından yapılan açıklamada satışın gerçekleşebilmesi için BAE yani Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’ndan onay beklendiğini söyledi. Khasis Denizbank’ın BAE’li banka Emirates NBD’ye satışının onay gelmesi halinde 2019 yılının ikinci çeyreğinin sonunda tamamlanacağını da bildirdi. Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın sahip olduğu Denizbank hisselerinin Emirates NBD’ye satışının yapılması için resmi onay alınması gerekiyor. Bu onayı BAE Merkez Bankası tarafından verilecek.

Tüm İzinleri Alacağımızı Umuyoruz

Sberbank ile Emirates NBD arasında satış anlaşması 2018 yılının mayıs imzalanmıştı. Daha sonra BAE Merkez Bankası’nın onayına sunulmuştu. Sberbank üst düzey yetkilisi Lev Khasis tarafından yapılan son gelişme satışın ne zaman tamamlanacağına dair bilgi verdi. Khasis, BAE MB’nin henüz beklenen onayı vermediğini, onayın alınması durumunda Denizbank’ın 2019 üçüncü çeyreğinin sonuna kadar BAE’li bankaya satışının tamamlanacağını söyledi. Khasis bütün izinlerin ikinci çeyrekte alınacağını umduklarını da belirtti.

Denizbank 14.6 Milyar Liraya Satılacak

2018 yılında Sberbank’la Emirates NBD arasında imzalanan anlaşma Denizbank’ın satışını kapsıyor. Emirates NBD, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankalarından biri olarak biliniyor. Anlaşmaya göre Denizbank yaklaşık 3.25 milyar dolara yani 14.6 milyar liraya satılacak. Anlaşmada imzalar Sberbank Genel Müdür Birinci Yardımcısı Lev Khasis ve Emirates NBD Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hesham Abdulla Qassim tarafından atılmıştı.