Sberbank İslami Finans İçin Türkiye’ye Yöneldi

Rusya’nın en büyük bankası olarak bilinen Sberbank gözünü Türkiye’ye çevirdiğini açıkladı. Bankanın yönetim kurulu başkan yardımcısı Oleg Ganeev konu hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. İslami finans sistemine dikkat çekerken Rusya ile Türkiye arasında da sistemin uygulanması için büyük bir potansiyelin olduğuna dikkat çekildi.

Sberbank tarafından yapılan açıklamalar sonrasında küresel talebin gün geçtikçe artması dikkat çekerken İslami finansman ve İslami bankacılığın yerli paralarla yapılan ticarette, Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için ciddi bir potansiyel olduğu belirtildi.

Dünya genelinde Müslüman kesimin harcamaları ciddi boyutlara ulaşmaya başladı. Bu hacmin küresel piyasalarda karşılaştırması yapıldığı zaman daha büyük boyutlara ulaştığı belirtiliyor. Bunun üzerine büyüme miktarının sanayi alanında yüzde 5 ile yüzde 6 düzeyine geldiği belirtildi. Finans alanında bir değerlendirme yapıldığı zaman şuanda 2.5 trilyon büyüklüğünde olan harcamaların 2024 yılına kadar yapılan değerlendirmeler sonrasında 3.5 trilyona kadar çıkması bekleniyor.

İslami finansman sistem içerisinde özel bir ticaret modeli olarak ifade ediliyor. Bu noktada müşterilerin belirli etik ve isteklerine uygun hizmetler veriliyor. Ancak Rusya’da sisteme İslami bankacılık yerine ortaklık bankacılığı deniliyor. Bu bankacılık sistemi içerisinde kredi faizlerinden uzak duruluyor.

Müslüman nüfusun giderek artmasından dolayı Sberbank bu konuda özel bir çalışma yapmak istediğini ve bu noktada Türkiye ile yeni bir ortaklık çalışmasına gidebileceğini belirtti. Bu durumda tüm gözler Türkiye’ye çevrildi.

Kapalı