Sberbank, Ülkedeki En Güçlü Bilgisayarı Üretti

Rusya’nın en büyük ve en güvenilir markası olan Sberbank, yapay zeka üzerinde önemli çalışmalar gerçekleştiriyordu. Çalışmalar nihayet sonuç verdi. Kristofari ismi verilen ve yapay zeka problemlerinin çözümü konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren bir bilgisayar ürettiklerini açıkladılar. Üretilen bilgisayarın tanıtımı da gerçekleştirilmiş oldu.

Al Journey konferansına katılan ve bu konuda açıklamalar yapan Sberbank CEO Yardımcısı olan David Rafalovskiy, açıklamalarda bulundu. Yapılan değerlendirmelerde ‘Bankamız tarafından uzun zamandır bilgisayar ve yapay zeka üzerinde çalışmalarımız vardı. Bu çalışmaların sonunda size Kristofari’yi tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz. Rusya’nın en güçlü bilgisayarı olduğunu söyleyebiliriz’ dedi

Yeni üretilen bilgisayarın, Sberbank’ta bulunan Al bulutunun bir anlamda temel bileşeni olduğu ifade edildi. Bu bilgisayarın model eğitim hızını yenide başka bir seviyeye taşıyacağı düşünülüyor. Süper bilgisayar olarak anılan bilgisayar modelinin ülkede de bir ilke imza atması son derece dikkat çekiyor.

Süper bilgisayarın geliştirilmesi aşamasında, Sberbank ile Nvidia şirketinin ortaklaşa bir çalışma yaptığı belirlendi. Bu çalışmanın ortaya çıkarılması üzerine Sberbank’ın ilk müşterisi olma özelliği taşıyan, Nikolay Kristofarı’nin adını taşıdığı belirlendi.

Test performansının gerçekleştirilmesinin ardından performans aşaması 6.7 PFLOPs’a ulaştığı öğrenildi. Gücü açısından bakıldığı zaman Avrupa’da 7 ve dünyada da 29. Sırada olması dikkat çekici bir bilgisayar olmasını sağladı. Bilgisayar kullanımının ise yakın zamanda başlaması bekleniyor

Başa dön tuşu
Kapalı