a

Sberbank’tan Alışverişleri Parmak İziyle Yapma Dönemi

Sberbank’tan Alışverişleri Parmak İziyle Yapma Dönemi
0

BEĞENDİM

Rusya’nın en büyük bankaları arasında yer alan Sberbank, market alışverişi ödemelerinin parmak iziyle gerçekleştirilmesi konusunda Rusya’nın öncü süpermarket zinciri Azbuka Vkusa ile anlaşmaya vardığı duyurusunu yaptı.

Gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde, tüketicilerin bir defaya mahsus olmak üzere parmak izi bilgilerini biyometrik kimlik doğrulama cihazları üzerinden sisteme kaydettirecekleri ifade edildi. Moskova’da yer alan süpermarketin 20 mağazasında kullanıma sunulacak olan hizmet sayesinde ödeme adına tüketicilerin parmak izlerini okutmalarının yeterli olacağı dile getiriliyor.

Yapılan resmi açıklama doğrultusunda, parmak iziyle ödeme çözümünün tüketiciler adına kulanımı basit bir teknoloji olduğu kaydedilirken, ödeme yapmak için cüzdana ya da cep telefonuna ihtiyaç olmayacağına da dikkat çekildi.

Uygulama Hükümetin Düzenlemeleri Doğrultusunda Faaliyete Alındı

Öte yandan parmak iziyle ödeme konusunda önemli bir adım atan Sberbank, müşterilerin biyoetrik verilerini toplayabilmek adına kurulan altyapının hükümetin belirlediği düzenlemeler çerçevesinde faaliyete aldığını duyurdu. Regülasyonlara uygun şekilde geliştirilen ve müşteri güvenliğini ön planda tutulduğu altyapıya sahip olan şubelerin toplam şube sayısına kıyasla yüzde 20 seviyesinde bulunduğu bildirildi.

Rusya’da bankaların müşterilerinden ses verileri toplaması ve böylelikle sahte işlemlerin önlenmesi adına çalışmalar yapılırken, ülke genelinde oluşturulan UBS ve UIAS düzenlemeleriyle tüketicilerin kimliklerinin güvenceye alınması amaçlanıyor.

Merkez Bankası’nın işletmiş olduğu UBS içinde depolanan veriler, Rus tüketicilerin çeşitli bankacılık faaliyetlerini kolaylıkla gerçekleştirmelerine olanak sunuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.