Şeker Hastalarına Erken Emeklilik Hakkı Veriliyor!

Türkiye’de ilgili mevzuatlar gereği şeker hastası olan çalışanlara erken emeklilik imkanı sağlanıyor.

Şeker Hastaları Hangi Şartlarda Erken Emekli Olabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) mevzuatları kapsamında şeker hastası olan kişilere erken emeklilik hakkı veriliyor. İlgili mevzuata göre şeker hastalığından dolayı iş gücünü belirli bir oranda kaybetmiş olan kişiler erken emekli olabiliyorlar. Erken emeklilik için gereken şartların 1800 gün SGK primi ödemesi yapılmış olması ve şeker hastalığından dolayı kaybedilen iş gücü oranının en az yüzde 60 olması gerektiği biliniyor.

Çalışmaya Başladıktan Sonra Hasta Olanları İlgilendiriyor

Doğuştan bir engeli olan vatandaşlar da erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar. Rahatsızlıkları sonradan ortaya çıkan vatandaşlar yaş şartı aranmaksızın iş göremezlik maaşı ya da malullük maaşı alabiliyorlar. Son yıllarda şeker hastalarının sayısının artması bu kişilerin erken emeklilik hakkı konusunun daha çok merak edilmesine neden oluyor. Malulen emeklilik olarak da bilinen erken emekli olabilmek için istenen şartlar arasında iş gücü kaybına yol açan hastalığın sigortalı çalışmaya başlama tarihinden sonra ortaya çıkmış olması ve iş gücü kaybı oranının yüzde 60 ve üzerinde olması gerekiyor.

En Az 1800 Gün Prim Ödemesi Gerekli  

10 yıl boyunca yani toplam 1800 gün sigorta primi ödenmiş olması da isteniyor. Bu şartları yerine getiren kişiler erken emekli yani malulen emekli olabiliyorlar. Şeker hastalığının çalışmaya engel olduğu durumlarda erken emekli olmak için gereken yüzde 60’lık kayıp oranının tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan raporla belgelenmiş olması ve bu raporun SGK tarafından onaylanması da gerekiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu