Şekerbank İçin E Teminat Mektubu Dönemi Başladı

Son dönemlerde bankalar tarafından elektronik teminat mektubu dönemi başlatılmıştı. Şekerbank sistemi kullanmaya başlayan bankalar arasındaki yerini aldı. Teminat mektubu düzenleme, iade ve tazmin edilmesi gibi durumların, dijital ortama taşınmasının ardından, daha güvenli ve hızlı hizmet verilmesi amaçlanıyor.

Tasarruf Sağlanacak

Şekerbank, e teminat mektubu devrinin başlamasının ardından posta ve kağıt giderlerinin azaltılması ve böylece tasarruf devrinin başlatılmasını amaçlıyor. Banka konu hakkında bir açıklama yaptı. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan mektupların, elektronik ortamda paylaşılması için çalışmalar gerçekleştirildi. Çalışmalar sonrasında Elektronik Teminat Mektubu Platformu projesi hayata geçirilmiş oldu. Daha önceki dönemlerde eksik olan altyapı çalışmalarının, bu süreçte tamamlanması sağlandı.

Elektronik teminat mektubu ile birlikte işlemlerin hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi planlanıyor. Uygulama, gümrük müdürlükleri ve Türk Eximbank’a hitap edilerek düzenlenen teminat mektupları için hizmete girmiş durumda. Özel sektör için ise isteyen firmalar bu noktada Findeks üyeliği üzerinden sisteme ücretsiz bir şekilde giriş yapabilecekler.

Daha önceki dönemlerde kurumsal firmalar, tedarikçilerinden ve bayilerinden teminat mektuplarını teyit ediyorlardı. Ancak bu süreçte teminat mektuplarını, teyit etme ihtiyacı tamamen ortadan kalkmış olacak. Gerekli olan raporlama, uzatma, iade ve tazmin işlemleri için ekstra bir çaba sarf edilmeden, hızlı ve kolay bir şekilde yapılacak.

Posta ve kurye gibi geleneksel mektup teslim etme yöntemleri tamamen ortadan kaldırılacak. Kağıt giderleri olmayacağı için tasarruf sağlanmış olacak.