Şekerbank Sermaye Artışına Gitti!

Şekerbank gerçekleştirdiği son toplantının ardından, toplam 250 milyon liralık sermaye artırımı gerçekleştirmeye karar verdi. Geçtiğimiz günlerde Şekerbank yönetim Kurulu tarafından yeni bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamaya göre sermaye artışına gidileceği duyuruldu. Banka tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu için bir açıklama yapıldı. Düzenlenen toplantıda sermaye artırımının toplam değerinin ise 250 milyon lira olarak belirlenmesi uygun görüldü.

Konu hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na sunulan açıklamanın detayları da belli oldu. Açıklamada, ‘Şekerbank Yönetim Kurulumuz 07.11.2019 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu toplantıda 100.000.000 lira tutarındaki ilave ana sermaye hesaplaması içerisine dahil edilmek üzere, borçlanma aracı 150.000.000 lira tutarında katkı sermaye hesaplamasının içerisine dahil edilmek üzere, borçlanma aracı için 250.000.000 lira tutarında borçlanma aracının ihraç edilmesine karar verilmiştir. Bu sürecin yasal mercilerden alınacak izinlerin tamamlanması ile birlikte, toplam 29.11.2019 tarihine kadar tamamlanması amaçlanıyor. Verilen tarihte ihraç işleminin son bulmuş olması bekleniyor’ ifadelerine yer verildi.

Şekerbank Hakkında

Şekerbank ilk olarak 12 Ekim 1953 tarihinde ‘Pancar Kooperatifleri Bankası A.Ş tarafından Eskişehir’de kurulmuştur. Anadolu’da bulunan pek çok pancar kooperatifini desteklemek, bu alanda kalkınmayı sağlamak ve sürdürülebilir üretim ile tarımsal anlamda sanayiyi destekleme amacını taşımaktadır. Banka bir süre sonra Ankara’ya taşınmış ve burada Şekerbank adını almıştır. Genel Müdürlüğü ise 2004 yılında İstanbul’a taşınmıştır.

Şekerbank sunmuş olduğu Kurumsal ve Ticari Bankacılık, Esnaf ve İşletme Bankacılığı, KOBİ ve Tarım Bankacılığı ve Bireysel hizmetler sayesinde ‘Türkiye’nin anahtar bankası’ olarak isimlendirilmektedir.