SGK Emekli İşçi Çalıştıranları Takibe Aldı!

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli işçi çalıştıran iş yerlerini takibe aldı.

SGK Teşvikleri Faiziyle Birlikte Geri Alıyor

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir yandan emekli işçi çalıştırırken, diğer yandan istihdam desteklerinden yararlanan iş yerleri takibe alındı. Emekli konumunda olan kişileri çalıştıran iş yerlerinin usulsüzlük bildirimde bulunması ve istihdam teşviklerinden yararlanması durumunda o ana kadar aldıkları teşvikler ve destekler faiziyle birlikte geri alınıyor. Emekli olduktan ve emekli maaşı almaya başladıktan sonra çalışmaya devam eden kişilerin iş yerleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na statülerinin doğru bildirilmesi gerekiyor. Bu kişilerin statülerinin doğru bildirilmemesi halinde işverenlerin aldığı istihdam teşvikleri geri alınıyor.

Emekli İşçilerin Usulsüz Bildirimine Takip

Sosyal güvenlik destek primi kapsamında çalışan bazı emekli sigortalılar; diğer normal çalışan sigortalılar gibi belge çeşitleri düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildiriliyor. SGK tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıklamasında emekli işçiler hakkında usulsüz bildirimde bulunan iş yerlerinin sigortalı kişiler üzerinden aldığı teşviklerin takibe alındığı, bu takip sonucunda usulsüzlüğü tespit edilenlerden o güne kadar aldıkları teşviklerin tamamının faizi ile beraber geri alındığı söylendi. SGK bu iş yerlerinin istihdam desteklerinin yanı sıra asgari ücret desteklerinin de iptalini sağlıyor.

SGK Yazılı Açıklama Yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu bu kapsamda olan iş yeri sahiplerinden yararlandığı istihdam teşviklerini ve asgari ücret desteklerini faizleri ve gecikme zamları da dahil olmak üzere geri alacak. SGK’nın yaptığı yazılı açıklamada 2018 ve 2019 yıllarında gerçekleşen yanlış bildirimlere işlem uygulanacağı, iş yeri sahiplerine tebligat yollanacağını, asgari ücret desteği ve istihdam teşviklerinin iadesinin isteneceğini belirtti.

 

Kapalı