→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  

SGK Prim Borcu Olanlar Dikkat! O Hastanelerde Hizmet Ücretli!

SGK prim borcu olanlar yılsonuna kadar devlet hastanelerinden ücretsiz hizmet alabilirken, özel hastanelerde bu kural geçerli olmuyor.

SGK Prim Borcu Olanlar Özel Hastanelerde Ücret Ödüyorlar

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu olan vatandaşlar 2019 yılının sonuna kadar devlet hastanelerinden ücretsiz olarak hizmet alabiliyorlar. Ancak aynı kişilere özel hastanelerde sağlık hizmetli ücretli… SGK prim borcu olanlar sadece kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyorlar. Yılsonuna kadar geçerli olan bu uygulama özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde geçerli değil.

GSS Prim Borcu Olanlara da Sağlık Hizmeti Ücretsiz

29 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamaya göre GSS yani Genel Sağlık sigortası prim borcu bulunanlar da devlet hastanelerinden 2019 yılı bitimine kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyorlar. Ancak aynı kural GSS prim borcu olanlar için de uygulanıyor. Özel hastanelerden ve üniversite hastanelerinden borcu olanlar ücret ödeyerek sağlık hizmeti alıyorlar.

Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Kurumlarda Hizmet Ücretsiz

SGK ve GSS prim borçluları sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan sağlık tesislerindeki ve devlete ait üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden yararlanırken ücret ödemiyorlar. Yapılan uyarılarda bahsi geçen kamuya bağlı hastanelerden hizmet alırken ücret talebiyle karşılaşan vatandaşların İl Sağlık Müdürlükleri’ne şikayette bulunabileceği bildiriliyor.

31 Aralık 2019 Tarihine Kadar Ücretsiz Hizmet

Vatandaşların sıklıkça düştüğü bu yanılgı ile ilgili bilgi sahibi olunması özel üniversite hastaneleri ve özel hastanelerden hizmet alırken karşılaşılan zor durumların önüne geçiyor. 29 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararına gereğince GSS prim borcu ve SGK prim borcu olan kişiler sadece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki devlet hastanelerinden, bağlı kurumlarından ve devlet üniversitesi hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyor. Bu uygulama 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek.


→ ING Bank 0.79'dan başlayan oranlara ihtiyaç kredisi başvurusu  
Kapalı