a

Sıfır Bir Sonsuzluk Sayısıdır

0

BEĞENDİM

Sosyal medya üzerinde en çok tartışılan konulardan biri haline geldi Atatürk portreli 0 Euro’nun basılması… Para hakkında yanlış bilgiler verenler oldu, yapana küfür edenler oldu, bazıları takdir etti. Yapılan tüm yorumları ve haberleri inceledikten sonra, “bu konuda yazmalıyım” dedim kendi kendime.

Öncelikle Sevgili Okurlarım, kimse bize hakaret etmiyor bu parayı basarak. Birçok sosyal medya hesabı üzerinde “Avrupa Merkez Bankası 0 Euro Bastı! Atatürk’ü Değersiz Saydı!” şeklinde başlıklar ve buna benzer yorumlar gördüm. Fakat bu paranın bir koleksiyoncu tarafından yapıldığını ve yalnızca 5 bin adet basıldığını belirtmek isterim. Yani bu para, Atatürk’ün “paha biçilemez bir değer” olduğunu anlatmak adına bastırıldı. Ki paranın fikri Türk koleksiyoncu Özgür Honaş’a, tasarımı ise Hollandalı Christian Petermann’a ait. Anlayacağınız bu parayı Avrupa Merkez Bankası değil, Türk koleksiyoncu ve nümismatik yaptı.

Bu açıklamayı yapıyorum çünkü aramızda halen daha Merkez Bankaları’nın para yaptığını düşünenler var. Sevgili okurlarım Merkez Bankası para yapmaz, para basar. Dünya üzerinde kabul gören bir para biriminin basılması Merkez Bankaları tarafından yapılır. Paranın tasarımı ve hazırlanması ise Özgür Honaş gibi nümismatiklere aittir.

Honaş kendisine neden bu parayı tasarladıklarını sorduklarında şöyle bir yanıt vermiş, “Türkiye’nin tanıtımı ve marka değerini ön plana çıkarmak amacıyla turizm alanında kullanılması için”. Bana kalırsa harika bir fikir, harika detayları olan bir para…

Dünya üzerinde şu an en çok kullanılan para birimi Euro olarak yer alıyor. Ardından dolar ikinci sırada bulunuyor. Euro Bölgesi’nde yer alan insanların Türkiye’yi ve Atatürk’ü bu parayla tanımaları istenmiş, turistik amaç güdülmüş ve ülkenin tanıtımı yapılmıştır. Çünkü adı üzerinde bir “koleksiyon” parasıdır. Yani sınırlı sayıda olacak ve müze gibi yerlerde sergilenebilme özelliğine sahip olacak bu para.

Dediğim gibi sosyal medyada birçok kişi tarafından kötü yorumlara ve eleştirilere maruz bırakılan bu çalışma ile ilgili olarak anlamını size şöyle açıklamak isterim. Matematikte “sıfır ve sonsuzluk” arasında bir bağlantı vardır. Herhangi bir tam sayıyı sıfıra böldüğünüz takdirde karşınıza sonsuzluk rakamı çıkacaktır. Sıfırı tam sayıya böldüğünüzde ise sonuç yine sıfırdır. Bunu şu şekilde düşünmelisiniz… Tam sayı, Türk milletidir. 0 ise Atatürk’tür. Eğer Türk milletinin kaç bireyinde Atatürk’ün benimsendiği görmek istersek basit bir matematik işleminin sonucunda sonucun sonsuzluk olduğunu görebiliriz. Eğer Atatürk’ü Türk milletinden ayırmak istersek, sonuç sıfır olacaktır…

Yani demem odur ki okurum, Atatürk olmadan Türk milleti var olamaz ve bizler Atatürk’ü yaşatmadan, benimsemeden bu sonsuzluğa, egemenliğe sahip olamayız. 0 Euro’nun anlamında da bu yatmaktadır. Sıfır aynı zamanda sonsuzluk demektir ve Atatürk “paha biçilemez, sonsuz bir değere” sahiptir. Bu yüzden okurum, yorum yapmadan önce dinlemeli, bilmeliyiz. İnsan konuştuğu yerde değil, susmayı bildiği yerde insandır. Hoşça kalın!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.