a

Sigara İçen Çalışanların Sigarayı Bırakmaları İçin 5 Neden

Sigara İçen Çalışanların Sigarayı Bırakmaları İçin 5 Neden
0

BEĞENDİM

Her geçen yıl sigara bağımlılığının giderek artması durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre dünyada 5 milyon kişi ülkemizde ise 100 bin kişinin sigara tüketimi sebebiyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Sigara kandaki oksijen miktarının azalmasını sağladığı gibi hücrelere de zarar veriyor. Yaşlanmaya sebep olan hücre yaşlanması sigarayla birlikte süreci çok daha hızlı bir hale getiriyor. İçeriğinde doğrudan karbonmonoksit ve doğrudan zehir salınımı gerçekleştirilmektedir. Sigaranın içeriği detaylı bir şekilde incelendiği zaman 4000’den fazla zararlı madde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam isteyenlerin sigarayı bir an önce bırakmaları uzmanlar tarafından öneriliyor. Sigaranın bir yaşamı en az 10 yıl eksilttiği ve çeşitli hastalıkları tetiklediği ortaya çıktı. Sigara içmeyi bıraktıktan sadece 20 dakika sonra bile vücudunuzda olumlu gelişmeler yaşanmaya başlıyor.

Çağımızın en büyük hastalığı olan kanser çeşitlerini sigara tüketiminin desteklediği ortaya çıktı. Özellikle akciğer ve gırtlak kanserleri bu sıralamada ilk sırayı alıyor. Çalışanların stresli durumlarda daha fazla sigara içtikleri belirlendi. Vücudunuz ve sağlığınız için sigarayı bırakmanız için pek çok sebebiniz bulunuyor. Peki ne bu sebepler?

Kanser Riskini Artırıyor

Uzmanlar sigara tüketenlerin kansere yakalanma riskini artırdığını ortaya koydular. Genetik faktörlerin yanı sıra dış etkenlerin kanser hücrelerinin gelişimi konusunda son derece etkili olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalar sonrasında sigara tüketimi ile birlikte akciğer kanseri riski 15 kat, gırtlak kanseri riski 16 kat, rahim kanseri riski 16 kat ve ağız kanseri türlerinin riskleri 10 kat artmaktadır.

Sigara içinde bulunan zararlı maddelerin hızlı bir şekilde kan yoluyla vücudun tüm bölgesine yayılmasını sağlıyor. Böylece yayılan zararlı maddeler çeşitli organlarda zararlara sebep oluyor.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Kaynağı

Sigara içerisinde bulunan zararlı maddeler damarların daralmasına ve tıkanmasına sebep oluyor. Kalbe giden damarların tıkanması kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kalp krizi riskini 4 kat artıran bu süreç bacak damarlarının tıkanma oranını da iki kat artırıyor. Tıkanan ve daralan damarlar kolestrolün yükselmesine neden oluyor. Kalp kaslarının yeteri kadar çalışmaması kanın pıhtılaşmasını sağlıyor. Bu süreçte kalp çevresinde yağ birikimi artıyor. Kalp krizi riski artıyor.

Bronşit ve Astım Riski Artıyor

Tütün ve tütün ürünlerinin içerisinde hidrokarbonlar, arsenik, sülfür ve tahriş edici çeşitli zararlı maddeler bulunuyor. Bu zararlı maddeler akciğerlerdeki bronşların tükenmesini saplıyor. Hava yolunun nemli tutulmasını sağlayan bazı salgı bezlerinin yapısı sigara tüketimi ile bozulmaya başlıyor.

Üretilen balgam oranı hızla artmaya başlıyor. Bu balgamlar hava yolunun yıkanmasını sağlıyor. Birikme ile birlikte enfeksiyon riski giderek artıyor. Astım ve bronşit krizlerinin asıl nedeni sigaranın tüketilmesi ile doğru orantılı olarak gelişiyor.

Sigara Felce Sebep Oluyor

Sigara hem kalp hem de beyin damarlarının tıkanmasına sebep oluyor. Beyin damarlarının tıkanması ise felç riskini ortaya çıkarıyor. Damarlarda meydana gelen kan pıhtılaşması oksijenin azalmasına zemin hazırlıyor.

Sigara bağımlılığı ve zararlı etkenler beyindeki düşünme, çözme ve dikkat sorunu gibi problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Bir süre sonra beyindeki düşünme yetisi azaldığı gibi bağımlılık oranları artıyor ve bununla birlikte kişi sürekli olarak nikotin istemeye başlıyor.

Bağışıklık Sistemini Düşürüyor

Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler hücresel bağışıklık sistemini olumsuz anlamda etkiliyor. Savunma mekanizması bir anda yerle bir oluyor. Mikropla karşılaşıldığı zaman savunma sistemi karşılık veremiyor. Sigara içenlerin hastalığa yakalanma riskleri son derece fazla. Özellikle altta yatan farklı bir hastalık olması halinde bu risk çok daha fazla oluyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.