Sigortalılık Süreleri Emekliliklerine Sayılacak! İŞKUR’dan Gençlere Yaz Boyu İş İmkanı!

İŞKUR tarafından ilk kez bu yıl üniversite öğrencilerine yönelik bir programa geçilecek.

Üniversiteli Öğrencilere Günde 67 Lira Kazanma İmkanı

İŞKUR olarak kısaltılan Türkiye İş Kurumu tarafından 2019 yaz döneminde üniversiteli gençler için ilk kez bir program uygulamaya alınacak. Uygulamaya göre üniversitede öğrenci olan gençler yaz tatillerinde sosyal çalışma programlarına dahil olarak bir yandan tecrübe edinirken, diğer yandan programlarda yer aldıkları her gün için 67 lira ödeme alacaklar. Gençler uzun vadeli sigortalı olarak gösterilecekler ve bu sigortalılık dönemi emekliliklerine etki edecek. İŞKUR tarafından u yılın yaz aylarında hayata geçirilecek olan programla ilgili yönetmelik 2018 yılının kasım ayında yayımlanmıştı. İlgili yönetmelikle üniversite öğrencileri TYP olarak kısaltılan Toplum Yararına Program kapsamına alındı.

Gençler Sosyal çalışma Programı Kapsamına Alındı  

Toplum Yararına Programlar genel olarak işsiz sayısının arttığı dönemlerde işsiz kişilerin iş disiplininden uzak kalmaması için uygulanıyor. İŞKUR bu programa üniversite öğrencilerini de alarak henüz okul döneminde olan gençlerin iş disipline alışmasını, iş yaşamına bir an önce atılmasını, mesleki deneyim kazanmasını, diğer yandan da gelir elde etmesini amaçlıyor. Gençlerin katılacağı bu programların adı SÇP yani Sosyal Çalışma Programı olarak belirlendi.

Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri Katılabilecek

Gençler Sosyal Çalışma Programı’nda ilk kez bu yaz çalışmaya başlayacaklar. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan öğrenciler bu programlara katılan öğrenciler mesleki yeterliliklerini geliştirirken, sosyal sorumluluklarını da yerine getirmiş olacaklar. Programa 18 yaşını bitirmiş olan bütün ön lisans ve lisans öğrencileri katılabiliyorlar. Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile zorunlu stajı olan, başka bir işte çalışan gençler program kapsamına alınmadı.

Haftada 3 Gün Çalışacaklar

Yaz tatili süresince yapılacak olan Sosyal Çalışma Programı haziran – temmuz – ağustos aylarında 3 ay süreyle düzenlenecek. İŞKUR tarafından düzenlenecek olan programlarda kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve restorasyonu, kütüphanelerin düzenlenmesi ve bakımı, kültür ve spor hizmetleri gibi işlerde çalışılacak. Gençler günde 7.5 saat olmak üzere haftada 3 gün çalışacaklar. Bu çalışma karşılığında öğrencilere 67.36 lira ödenecek. Aylık 12 gün çalışacak olan üniversite öğrencileri aylık 808 lira ödeme almış olacaklar.

Sigortaları Emekliliğe Sayılacak

Sosyal Çalışma Programı’na katılan öğrencilere sigorta yapılacak. Bu sigorta staj sigortasından farklı olacak ve uzun vadeli sigortanın özelliklerine sahip olacak. Sigortalı oldukları süreler üniversiteli gençlerin emekliliklerine sayılacak. Gençlerin KYK’dan aldıkları burslarda ya da kredilerde programa katılmalarından dolayı herhangi bir kesinti olmayacak.

Etiketler
Başa dön tuşu