Sık Görülen Baş Dönmesinin Nedenleri Ne Olabilir?

Toplum genelinde en sık görülen sıkıntıların başında baş dönmesi gelmektedir. Pek çok kişide görülen bu sorunun kaynağına inilmediği müddetçe sorunlarla başa çıkmak pek mümkün görünmüyor. Bu anlamda baş dönmesinin fiziksel nedenlerden daha çok psikolojik nedenlere bağlı olarak geliştiğini söylemek mümkündür. Baş dönmesinin altında genellikle ciddi hastalıklar ve fiziksel sorunlar aranır. Ancak bu anlamda kapsamlı bir inceleme başlatıldığı zaman aslında psikolojik nedenlerin daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Özellikle çalışma hayatında görülen baş dönmeleri kişilerin çalışma motivasyonlarını olumsuz anlamda etkilediği gibi işlerin tamamlanmasını da engellemektedir. Bununla birlikte bir süre sonra çalışma hayatında başarının giderek düştüğü gözlemlenebilir. Genellikle bu anlamda baş dönmesi kişilerin günlük yaşantılarına da sorunsuz bir şekilde devam etmelerini engelleyeceği için son derece riskli olabilir. Uzmanlar fiziksel bir hastalığın belirtisi de olabileceği için zaman kaybetmeden şikayetlerin tekrarlanması halinde uzman bir doktora görünmenin önemini bir kez daha vurguluyorlar.

Kaygı Baş Dönmesini Tetikliyor!

Yapılan bilimsel bir araştırma sonrasında toplumda baş dönmesi yaşayan kişilerin yüzde 19’luk bir kısmının bu süreç içerisinde psikolojik sebeplere bağlı olarak sorunu yaşadıklarını ortaya koymuştur. Psikolojik hastalıklar belirti veririken ya da ataklar sırasında baş dönmesi olarak kendisini ortaya koymaktadır. Bu süreç içerisinde en çok baş ağrısı, kaygı bozukluğu, panik atak krizleri ve baş dönmeleri görülmektedir.

Psikolojik  hastalıklara bakıldığı zaman genellikle kişilik bozukluğu ismi verilen psikolojik hastalığın kişileri derinden etkilediği ifade edilmektedir. Bu anlamda özellikle baş dönmesi şikayetlerinin kişilerin daha kaygılı olduğu ve panik bir durum içerisinde oldukları anlarda arttığı tespit edilmiştir. Kişilik bozukluğu yaşayan bireylerin bu hastalığın belirtilerini genellikle 30 yaşından sonra görmeye başladığı tespit edilmiştir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu şikayetler de giderek artıyor. Sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda tüm şikayetler çerçevesinde ortaya çıkan baş dönmesi yaşla birlikte daha fazla görülmeye başlanıyor.

Yapılan başka bir araştırma sonrasında baş dönmesinin kadınlarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun nedenleri üzerine yoğunlaşıldığı zaman genellikle kadınlarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Daha fazla kaygı problemi yaşayan kadınların bu anlamda yaşamış oldukları baş dönmesi sıklığı da giderek yoğunlaşıyor. Psikolojik sorunlar çerçevesinde bakıldığı zaman özellikle baş dönmesinin en çok panik atak bozukluklarına yönelik gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

Çalışma Hayatında Verimi Düşürüyor

Özellikle gün içerisinde yaşanan baş dönmeleri aynı zamanda farklı sebeplerle gerçekleşmiş olsa bile bir anlamda psikolojik hastalıkları da tetiklediği için son derece tehlikeli olabilir. Bazen ortaya çıkan fobilerde kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olduğu için süreci tetiklemektedir. Kapalı ve açık alan korkusu olan kişilerde yaşadıkları sıkıntıları net bir şekilde belli edemedikleri için bir anlamda baş dönmesi yaşıyorlar.

Baş dönmesi kişilerin kendilerini tedavi edebilecekleri bir süreç değildir. Bu yüzden mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekebilir. Psikolojik sebeplerin yanı sıra aynı şekilde nörolojik bir sorun da olabilir. Genellikle psikolojik hastalıklara bağlı olarak gerçekleşen baş dönmesinde ölümcül bir risk bulunmuyor. Ancak kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz anlamda etkilediği için ciddi sorunlara sebep oluyor. Psikolojik deyip geçmemek ve bu süreçte mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir. Çalışma hayatında yaşanan verimsizliğin nedeni de bu baş dönmeleri olabileceği için en kısa sürede önlem alınması gerekiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı