Sık Sorulan Mülakat Sorularının Esas Amacı Nedir?

Personel alımları ile ilgili mülakat görüşmeleri genellikle şirketlerin İnsan Kaynakları tarafından yapılmaktadır. Bu departmanlar tarafından sıkça sorulan bazı sorular bulunmaktadır.

İş arama sürecinde olan kişiler, bu soruları öğrenerek başvurularına hazırlanabilmektedir. Kısa araştırmalar sonucunda sorulan sık mülakat sorularına ulaşılabilmektedir. Bu durum adaylar açısından bir avantajdır.

İş görüşmesi mülakatları öncesinde adayların hazırlıklı olması ve mülakata güvenerek girmesini sağlayan sorular, mülakat sırasında da adaylar hakkında bilgi ve fikir edinmek amacıyla sorulmaktadır.

İş görüşmesini yapan İK yetkilisi tarafından sorulan her sorunun bir anlamı vardır. Şirket ya da işle alakalı bile olmasa, sorunun temelinde şirket değeriyle alakalı bir mesaj vardır.

Sık sorulan mülakat soruları arasında adayların 5 yıl sonra kendilerini nerede gördükleri, adayın zayıf ve güçlü yönleri, kişisel gelişime ne kadar önem verdiği hakkında olabilmektedir.

Bu sorular adayın plan ve hedeflerinin olup olmadığını anlamak, kendisini ne kadar tanıdığını bilmek ve şirketle uyumunu tespit etmek amacıyla İK yetkilisi tarafından sorulmaktadır.

Genel olarak sorulan bir diğer soru hobiler hakkındadır. Sık sorulan mülakat soruları içerisinde yer alan hobiler, adayın şirketle ilgili becerilere sahip olup olmadığını anlamak için sorulur.

Hobilerle ilgili konularda aday yetkinlik sahibi ise şirket içerisine katkı sağlayabilir şeklinde düşünülmektedir. Aynı zamanda zaman yönetimi için de sorulabilmektedir.

Hobi edinmek zaman ve çaba ister. Eğer aday, farklı ve ilginç hobilere sahipse, iş hayatında zamanı ve stresi yönetebilir şeklinde algılanmaktadır.

Etiketler
Başa dön tuşu